Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących

Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego
Foto: gov.pl

24 września 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 60. przypadku wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r

Od 7 września do obszaru zagrożonego wystąpieniem zjawiska wścieklizny włączono obszar obejmujący powiat wołomiński, a także dzielnice Wawer i Wesoła m. st. Warszawy. Na liście zagrożonego terenu znalazły się już wcześniej obszary powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy.

W dniach 11 września – 3 października 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii prowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim. Szczepionka jest wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki psy należy trzymać na uwięzi i prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii. Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym.

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.