Kolejny raz powracają w okolice Wołomina zawody rowerowe na orientację

Rower, fot. Fotolia

W sobotę 19 maja odbędą się po raz trzeci w Kobyłce zawody w ramach VI rundy Pucharu Warszawy i Mazowsza w Rowerowej Jeździe na Orientację.

Każdy uczestnik będzie miał szansę na niecodzienny sposób spędzenia wolnego czasu na rowerze na łonie natury. Dla zawodników przygotowane będą 2 starty – sprint oraz dystans średni, długości tras od 4 do 13 km. Centrum Zawodów będzie zlokalizowane na ul. Warszawskiej przy lasku na wysokości poprzedniego peronu PKP Kobyłka, GPS: 52.3347 N, 21.2116 E. Uczestnicy startują indywidualnie (osoby początkujące mogą w grupach) w godzinach 9:30-11:00. Po zakończeniu sprintu po krótkim odpoczynku można wystartować na dystansie średnim. Sobotnie zawody zostały objęte patronatem Burmistrza Miasta Kobyłka, Roberta Roguskiego.

Następnego dnia w niedzielę 20 maja rywalizacja przeniesie się do Wołomina, gdzie dla zawodników będzie przygotowany jeden start na dystansie długim, długości tras od 4 do 28 km. Centrum Zawodów będzie zlokalizowane przy Białych Błotach, ul. Błońska róg Nowa Wieś, GPS: 52.3542 N, 21.2284 E. Start również w godzinach 9:30-11:00 (zawodnik sam określa kiedy jest gotowy do startu). Niedzielne zawody zostały objęte patronatem Burmistrza Wołomina, Elżbiety Radwan.

O co chodzi w orientacji sportowej?

Na starcie zawodnicy otrzymają kartę startową oraz specjalną mapę terenową z zaznaczonymi punktami kontrolnymi (PK), które należy odnaleźć w terenie w odpowiedniej kolejności i potwierdzić swoją obecność przy pomocy perforatora, który jest przyczepiony do lampionu. Cel jest prosty – należy odnaleźć wszystkie PK i zrobić to jak najszybciej. Punkty kontrolne oznaczone będą lampionem (biało-czerwonym lub biało-pomarańczowym), natomiast droga przejazdu pomiędzy poszczególnymi PK nie będzie oznakowana i wybiera ją sam zawodnik na podstawie otrzymanej mapy. Sportowe zmagania odbędą się głównie na ścieżkach leśnych i polnych. W odróżnieniu od tego typu imprez turystycznych zawodnik nie będzie miał żadnych dodatkowych pytań (no może poza jednym – czy podobało się?), które będą miały wpływ na wynik końcowy.

Na każdym dystansie zawodnik ma do wyboru jedną z czterech tras różniących się trudnością i dystansem: zielona łatwa, dla rodzin i początkujących, niebieska trasa dłuższa dla osób, które już startowały na orientację oraz czerwona i czarna dla bardziej zaawansowanych. Dla osób, które jeszcze nie startowały w tego typu zawodach zalecany jest start na trasie łatwiejszych – zielonej lub niebieskiej, aby na spokojnie i w miarę krótkiej trasie zapoznać się z tą bardzo ciekawą dyscypliną sportową.

Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.orienteering.waw.pl/, gdzie można zapoznać się z Komunikatem Technicznym Rundy VI, Regulaminem Mistrzostw Warszawy oraz zapisać się na te zawody. Wcześniejsze zapisy (do piątku 18.05.2018 do godz. 14:00) gwarantują mapę i niższe wpisowe (tylko 10 zł od osoby), później start w miarę dostępności map.

VI runda Pucharu Warszawy i Mazowsza w Rowerowej Jeździe na Orientację.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wołomina i Kobyłki oraz okolic do spróbowania swoich sił w tej ciekawej i młodej dyscyplinie sportowej. Link do informacji o zawodach i Komunikatu Technicznego: http://orienteering.waw.pl/pl/node/4468

Link do zapisów: http://orienteering.waw.pl/pl/entry/team/613