Lód na Gliniankach stale niebezpieczny

Glinianki w Zielonce, fot: zielonka.pl

Po raz kolejny w ostatnich dniach zaobserwowano na Gliniankach w Zielonce nieodpowiedzialne sytuacje przechodzenia po zamarzniętej tafli lodu. Przypominamy, że wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem.

W trakcie zimy należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku na śniegu i lodzie. Szczególnie należy uważać w momencie, gdy po dłuższym okresie niskich temperatur następuje ocieplenie. Wtedy wytrzymałość lodu na zamarzniętych rzekach i jeziorach może zacząć się gwałtownie zmniejszać. Na taki lód lepiej nie wchodzić. Jeśli jesteśmy świadkami, że na lodzie bawią się pozostawione bez opieki dzieci, zawsze należy dzwonić pod alarmowy numer 112.

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Czyjaś obecność na lodzie nie może zagwarantować bezpieczeństwa innym osobom. Jego grubość i wytrzymałość jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika – jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne.

Wydostanie się z opresji po zarwaniu się lodu jest bardzo trudne głównie z uwagi na temperaturę wody, która błyskawicznie odbiera osobie w niej zanurzonej potrzebną dla ratunku energię. W wodzie tracimy ciepło 20 razy szybciej niż na powietrzu!

źródło: zielonka.pl