Marki na 9. miejscu w kraju

3241
Miasto Marki, fot: UM Marki

Większości gmin w Polsce ubywa mieszkańców. W Markach – przeciwnie, gmina została sklasyfikowana na 9 miejscu pod względem migracji.

Serwis Samorządowy PAP, na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), przegotował ranking migracji w gminach. Wśród prawie 2,5 tys. samorządów miasto Marki znalazło się na 9 miejscu w kraju. Dodatnie saldo Marek za 2016 r. wyniosło 849 osób. Wyprzedzają je jedynie Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Rzeszów, Piaseczno, Żukowo i Komorniki. Gorsze, choć dodatnie wyniki, mają takie miasta jak Zielona Góra, Szczecin czy Koszalin. Największy odpływ mieszkańców zanotowano: w Poznaniu (-1967 osób), Bydgoszczy (-856 osób) i Katowicach (-852 osób).

– Marki mają kilka mocąnych atutów. Kończy się budowa obwodnicy, jesteśmy w pierwszej strefie biletowej, sąsiadujemy z bardzo silnym rynkiem pracy, jakim jest Warszawa – wylicza Jacek Orych, burmistrz Marek.

Według danych GUS, na koniec 2016 r. w Markach mieszkało 31 687 osób (ponad 15 tys. mężczyzn oraz 16,6 tys. kobiet).

– Dodatnie saldo migracji byłoby jeszcze wyższe, gdyby wszystkie osoby mieszkające w naszym mieście były zameldowane. Ma to ogromne znaczenie ekonomiczne. Każdy zameldowany mieszkaniec lub osoba, która wskazała Marki jako miejsce rozliczenia podatku PIT, to 1000 zł rocznie w miejskim budżecie. Mieszkaniec miasta tego w ogóle nie odczuwa, natomiast do wspólnego skarbca płyną pieniądze, które ułatwiają realizację inwestycji – podkreśla Jacek Orych.

Największymi wartościowo tegorocznymi, już realizowanymi, projektami są rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 przy Okólnej oraz budowa ulic: Zygmuntowskiej i Zagłoby. W przygotowaniu są przetargi m.in. na budowę Sosnowej-Kościuszki oraz Głównej i przyległych. Miasto rozmawia także z GDDKiA na temat kompleksowej przebudowy Alei Marszałka Piłsudskiego.

Jak w rankingu wypadły pozostałe gminy powiatu wołomińskiego?

19. Ząbki  +517 mieszkańców
34. Kobyłka +389
41. Radzymin +342
152. Klembów +103
418. Zielonka +28
427. Tłuszcz +27

Ranking Serwisu Samorządowego PAP TUTAJ

źródło: UM Marki

Komentarze