Marszałek województwa uhonorował medalami Pro Masovia Barbarę Jóśko oraz Szkołę Podstawową nr 5

Barbara Jóśko odbiera medal z rąk Emilii Oleksiak źródło: marki.pl

W piątek odbyła się uroczystość w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym uhonorowania Medalami Pro Masovia Barbary Jóśko oraz Szkoły Podstawowej nr 5 w Markach. Jest to wyróżnienie, nadawane osobom i instytucjom, które przyczyniły się do rozwoju Mazowsza. Medale przyznaje marszałek Adam Struzik.

Pani Barbara Jóśko jest jedną z ikon mareckiej edukacji przedszkolnej, dla której pracowała przez 51 lat. Zaczynała jako zwykły nauczyciel, by ostatecznie przejąć stery placówki przy ul. Dużej. Przez pięć dekad dbała o najmłodszych podopiecznych. Jest jej wdzięcznych kilka pokoleń przedszkolaków i ich rodziców. Ukoronowaniem długoletniej pracy (i starań) była rozbudowa przedszkola miejskiego przy ul. Dużej, którym kierowała od 1982 r.

Elżbieta Piszcz odbiera medal z rąk Emilii Oleksiak źródło: marki.pl

Medal Pro Masovia otrzymała również Szkoła Podstawowa nr 5. Okazja ku temu jest szczególna. W tym roku obchodzimy bowiem stulecie edukacji na Strudze, którą w 1921 r. zainaugurowała jednoklasowa Publiczna Szkoła Powszechna w Czarnej Strudze. Mimo wielu trudności lokalowych, z którymi borykała się w poprzednim stuleciu, placówka wyedukowała tysiące uczniów. Dziś SP5 wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 2 wybudowanego przy Wczasowej w ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia. Medal z rąk Emilii Oleksiak, kierownika Wydziału Kultury w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, odebrała Elżbieta Piszcz, dyrektor Zespołu Szkół nr 2.