Mennica Metale Szlachetne i Coca-Cola HBC Polska przekazały środki ochrony

Mennica Metale Szlachetne i Coca-Cola HBC Polska przekazały środki ochrony, fot: radzymin.pl

Dwa duże zakłady produkcyjne z Radzymina wsparły gminę w zapobieganiu epidemii koronawirusa.

Mennica Metale Szlachetne za pośrednictwem Stowarzyszenia Radzymińskie Forum przekazała samorządowi 2 tys. litrów środka do dezynfekcji przestrzeni publicznej – płynu septilver OXO, który bazuje na wodzie utlenionej i wytwarzanym przez firmę nanosrebrze. Od Zakładu Produkcyjnego firmy Coca-Cola HBC w Radzyminie urząd otrzymał 5 tys. par rękawiczek jednorazowych oraz inne środki ochrony indywidualnej do dyspozycji służb i instytucji publicznych na terenie gminy.

– Składam gorące podziękowania przedsiębiorcom, którzy troszczą się o bezpieczeństwo w naszej gminie i dzielą się z lokalną społecznością swoimi zasobami – powiedział Krzysztof Chaciński, Burmistrz Radzymina. – To jest nie tylko przekazanie tak potrzebnych gminie materiałów, ale także gest solidarności i wsparcia, w którym widać biznesową rzetelność i odpowiedzialność społeczną.

Dezynfekcja przestrzeni publicznej preparatem z Mennicy Metale Szlachetne

Płyn septilver OXO, wytwarzany w zakładzie Mennicy Metale Szlachetne w Radzyminie, jest przeznaczony do oprysków na zewnątrz i wewnątrz budynków. Jego receptura opiera się na wodzie utlenionej, która w stężeniu mininimum 0,5% jest rekomendowana przez WHO jako skuteczny środek przeciw wirusowi Covid-19. Ważną cecha tego płynu jest trwałość powłoki, osiągana dzięki cząsteczkom nanosrebra. W zależności od rodzaju powierzchni i czynników pogodowych właściwości ochronne powłoki mogą utrzymać się nawet od 14 dni do 30 dni.

2 tys. litrów płynu zostało przekazane przez producenta na potrzeby dezynfekcji przestrzeni publicznej w gminie za pośrednictwem Stowarzyszenia Radzymińskie Forum.

Płyn będzie wykorzystywany do oprysków i dezynfekcji przestrzeni publicznej – chodników, przystanków autobusowych, ławek w parkach, poręczy i tym podobnych obiektów w przestrzeni publicznej, a także do dezynfekcji budynków urzędu i szkół. Akcja dezynfekcji była już prowadzona w gminie Radzymin, oprócz wymienionych powyżej obiektów zdezynfekowano również stację kolejową. Dzięki nowoczesnemu preparatowi, przekazanemu przez Mennicę Metale Szlachetne, opryski będzie można kontynuować i skuteczniej zabezpieczać przestrzeń publiczną przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Opryski są wykonywane przez zespół przeszkolonych strażaków z OSP Radzymin. Od niedawna mają oni do dyspozycji dwa nowoczesne, specjalistyczne spryskiwacze spalinowe do oprysków powierzchni płaskich, zakupione przez gminę.

Rękawiczki i maseczki z zakładu Coca-Cola HBC Polska w Radzyminie

Radzymiński zakład produkcyjny, w którym powstają popularne napoje i butelkowana woda pitna, podzielił się ze społecznością gminną swoimi zapasami środków ochrony osobistej. Firma przekazała gminie 5 tys. par rękawiczek jednorazowych, 100 atestowanych maseczek jednorazowych i 5-litrowe opakowanie płynu do dezynfekcji. Środki te posłużą służbom publicznym i medycznym na terenie gminy Radzymin, aby bezpieczniej pracować w dobie epidemii. Trafią do Centrum Medycznego im. Bitwy Warszawskiej 1920, Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Miasta i Gminy Radzymin, a także do służb mundurowych według potrzeb. Tysiąc par z przekazanej przez firmę puli otrzymał już Dom Pomocy Społecznej w Radzyminie.

Przekazanymi materiałami dysponuje Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego, które odpowiada również za zakupy i dystrybucję środków zabezpieczających na czas epidemii w ramach uruchomionej rezerwy finansowej gminy Radzymin. Kontakt do CZK: 22 667 67 11/12.