Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów już po raz 15. w Kobyłce

Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów już po raz 15. w Kobyłce, fot. perlabaroku.pl

Idea tego wydarzenia pozostaje niezmieniona od lat. Przyjeżdżają znakomici artyści na światowym poziomie, by wypełnić przepiękną bazylikę w Kobyłce nadzwyczajną i nadzwyczajnie różnorodną muzyką. Wydarzenie zachwyca lokalną widownię i od lat rozsławia powiat wołomiński i Kobyłkę jako miasto festiwalowe.  Na jubileuszową 15-tą edycję w 2022 roku zawitają artyści z Włoch, Polski, Chin i Korei Południowej. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują Adam Lubiak Starosta Wołomiński i Edyta Zbieć Burmistrz Miasta Kobyłka.

27 czerwca, w poniedziałek o 19.00 rozpocznie się 15. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów. Po dwóch edycjach w obostrzeniach planowany jest festiwal „jak za starych czasów”! Wszyscy są zaproszeni do bazyliki, nie jest prowadzona rezerwacja miejsc na wejściówki (co było jednym z wielu pandemicznych obowiązków organizatorów).

Pomysł tego festiwalu zrodził się latem 2007 r. Powstał z zachwytu dla znakomitej muzyki i sztuki, ale także dla urody bazyliki Świętej Trójcy w Kobyłce. Pragnienie przerodziło się w działanie i tak, w maju 2008r. dzieło ukazało się światu – odbył się I Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów. Jego misją od początku istnienia jest upowszechnianie znakomitych interpretacji wielu gatunków i stylów muzyki. Usłyszeć tu można muzykę od renesansowej po jazz, a kluczem doboru artystów była i pozostaje wybitna osobowość artystyczna.

Podczas pierwszej edycji festiwal nazywany był w prasie „najważniejszym wydarzeniem od dziesięcioleci” i „centrum kulturalnej Europy”. Do dziś artykuły na temat festiwalu osiągnęły nakład kilku milionów egzemplarzy. Obecnie jednym z najważniejszych czynników które rozsławiają to wydarzenie jest nadzwyczajna atmosfera koncertów, zachwycająca nie tylko widownię, ale także przybywających na festiwal artystów. Wielu z nich- choć koncertowali w najznamienitszych salach koncertowych świata – to po koncercie na tym Festiwalu mówi „to mój najlepszy koncert w życiu”, a czyni to właśnie wspaniała festiwalowa atmosfera i publiczność.

Wstęp na koncerty jest niebiletowany. Tegoroczny Festiwal jest dofinansowany ze środków Miasta Kobyłka, Powiatu Wołomińskiego i Województwa Mazowieckiego, wspierany przez Yamaha, oraz promowany przez RMF Classic i WWL24. Minione 14 edycji obejrzało ponad 45 tys ludzi.

Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów już po raz 15. w Kobyłce, fot. perlabaroku.pl

Twórczynią i wieloletnim dyrektorem Festiwalu jest Anna Szarek, wiolonczelistka, ale przede wszystkim miłośniczka muzyki i sztuki. Wyróżniona odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej i wieloma nagrodami artystycznymi – zaprasza na koncerty wszystkie pokolenia, by dzielić się zachwycającą muzyką.                               

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Miejsce: Bazylika Świętej Trójcy ul. Kościelna 2, Kobyłka

27.06 Poniedziałek, g.19.00 INAUGURACJA FESTIWALU. Festiwal zainaugurują Włosi w muzyce francuskiego Baroku. ACCADEMIA STRUMENTALE ITALIANA z Patrizią Marisaldi przy klawesynie grac będą ostatnią instrumentalną księgę muzyczną Rameau. To piękna żywa barokowa muzyka. Wystąpią: Patrizia Marisaldi – Klawesyn, Chiara Zanisi – skrzypce barokowe, Luigi Lupo flet travesrso, Alberto Rasi – viola dla gamba. Artyści zdobyli dziesiątki prestiżowych nagród muzycznych.
Więcej» https://perlabaroku.pl/festiwal-2022/academia-strumentale-italiana/

28.06 Wtorek, g.19.00 KACPER DWORNICZAK – Mistrzowski recital gitarowy. Zachwycający program w którym Bach spotka Piaf, a Fernando Sor zabrzmi obok Patha Metheny’ego . Kacper Dworniczak jest laureatem ponad 40 krajowych i Międzynarodowych konkursów.

Więcej» https://perlabaroku.pl/festiwal-2022/kacper-dworniczak/

29.06 Środa, g.19.00 „BURSZTYNOWY JEDWAB” MARIA POMIANOWSKA I MINGJIE YU.
Projekt prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu to spotkanie dwóch odległych kultur muzycznych. Podróż wyobraźni w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wieczór pełen opowieści, niezwykłej muzyki i instrumentów.

Więcej» https://perlabaroku.pl/festiwal-2022/maria-pomianowska-mingjie-yu/

30.06 Czwartek, g.19.00 HYUK LEE – RECITAL FORTEPIANOWY FINALISTY KONKURSU CHOPINOWSKIEGO 2021

Występował m.in. w salach im. Dvořáka i Smetany w Pradze,  w Filharmonii Warszawskiej, Salle Cortot w Paryżu, Muziekgebouw w Eindhoven, Tivoli Vredenburg w Utrechcie, Kioi Hall w Tokio. Recital zacznie się od Bacha, ale wypełnią go wspaniałe wykonania utworów Fryderyka Chopina, zwieńczone Andante Spianato i Wielkim Polonezem Brillante op.22.
Więcej» https://perlabaroku.pl/festiwal-2022/hyuk-lee/

www.PerlaBaroku.pl

Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów już po raz 15. w Kobyłce, fot. perlabaroku.pl