Młodość z Norwidem i Hanuszkiewiczem

Młodość z Norwidem i Hanuszkiewiczem

Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie zaprasza w piątek 18 czerwca o godz. 17.00 do Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce na projekcję spektaklu „Norwid” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza oraz spotkanie z aktorem Karolem Stępkowskim. Rozmowę poprowadzi dr Anna Kękuś, reżyser, teatrolog.

W warszawskim Teatrze Narodowym w roku 1970 odbyła się premiera przedstawienia „Norwid” według scenariusza i w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Było to wyjątkowe wydarzenie w historii polskiego teatru. Hanuszkiewicz stworzył dzieło oryginalne, a zarazem komunikatywne, poszukujące uniwersalnego przekazu.

– W rozmowie z Karolem Stępkowskim, aktorem, który przed laty wziął udział w tym legendarnym widowisku, spróbujemy raz jeszcze zastanowić się nad fenomenem dzieła Adama Hanuszkiewicza. Chcielibyśmy podkreślić nieprawdopodobną wręcz aktualność i uniwersalność tekstów Norwida, nie tylko w kontekście wydarzeń społeczno-politycznych z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, ale też współczesności – mówi Anna Kękuś.

Spotkanie z cyklu „Moja droga do Norwida” odbywa się w ramach projektu „Ziemia Norwida wczoraj i dziś” realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie w partnerstwie z Fundacją Museion Norwid oraz gminnymi bibliotekami w Dąbrówce, Strachówce i Chrzęsnem.

Projekt został dofinansowany z z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Patronat honorowy objął Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz Starosta Wołomiński Adam Lubiak, patronat medialny – tygodnik „Wieści Podwarszawskie” i portal „wwl24.pl„.

Młodość z Norwidem i Hanuszkiewiczem