Motocykl nie wybacza błędów, kolejna śmierć na drodze

Pojazd uczestniczący w wypadku w miejscowości Czarna, fot: KPP Wołomin

Niestety wraz z rozpoczęciem letniego sezonu coraz częściej dochodzi do zdarzeń z udziałem motocyklistów. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze. W czwartek w wyniku odniesionych obrażeń śmierć poniósł 26-latek kierujący hondą w miejscowości Czarna powiat wołomiński.

Coraz cieplejsze dni i słoneczna pogoda sprawiają, że na naszych drogach pojawili się motocykliści. Pamiętajmy, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i hełmy ochronne. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Pojazd uczestniczący w wypadku w miejscowości Czarna, fot: KPP Wołomin

Każdy kto wsiada na motocykl powinien sobie uzmysłowić, że wysokie ryzyko utraty życia i zdrowia jest przede wszystkim pochodną ryzykownych zachowań, bowiem przekraczając i to znacznie, dopuszczalne prędkości, czy jadąc slalomem pomiędzy pojazdami, motocyklista nie daje szans kierowcom samochodów na ich dostrzeżenie.

W 2016 roku do 47,5% wypadków, w których poszkodowani zostali motocykliści, przyczynili się inni użytkownicy drogi, przy czym sprawstwo wypadku pozostaje już kwestią drugorzędną. Ustalenie przyczyn zdarzenia drogowego nikomu nie zwróci życia, ani zdrowia.

Pojazd uczestniczący w wypadku w miejscowości Czarna, fot: KPP Wołomin

W czwartek kilka minut po 20 w miejscowości Czarna doszło do zdarzenia drogowego, w którym udział brały osobowe volvo oraz motocykl honda. Według wstępnych ustaleń kierujący samochodem volvo 25-latek podczas wykonywania manewru skrętu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu motocyklem 26-latkowi, który uderzył w bok samochodu. Pomimo podjętych czynności reanimacyjnych przez policjantów prewencji wołomińskiej Komendy, którzy wracając po służbie zauważyli wypadek i przystąpili do działań ratowniczych – nie udało się przywrócić funkcji życiowych kierującemu motocyklem, który na skutek odniesionych obrażeń ciała poniósł śmierć na miejscu.

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Wszyscy jesteśmy równoprawnymi użytkownikami dróg.

Źródło: KPP Wołomin