Najpierw ropa teraz gaz

W poniedziałek 6 lutego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego odbył się briefing prasowy Ruchu Samorządowego „Tak! dla Polski” poświęcony wysokim cenom energii i paliw, z którymi mierzą się samorządy. W spotkaniu udział wzięli m.in. prezydent Spotu Jacek Karnowski, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, senator Wadim Tyszkiewicz, burmistrzowie i wójtowie miast Mazowsza a wśród nich burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.

Już na wstępie spotkania przypomniano, że ruch „Tak! dla Polski” powstał by bronić interesów samorządu i systemu państwa, w którym instytucja samorządu odgrywa istotną rolę. Podstawą nowoczesnego państwa jest samorządność oparta na zasadzie solidarności czy pomocniczości. A w ostatnich latach, tego jakby nie widać. Stąd też kolejne nasze spotkanie i upominanie się o swoje – padło do zebranych.

Rosnące ceny paliw i energii stają się coraz bardziej dotkliwe dla samorządów, które nie widzą żadnych realnych działań od strony rządu, nieco inaczej widzą problem samorządy faworyzowane przez władzę. Zależy nam by problemy były dostrzeżone, by znalazły się mechanizmy, które zatrzymają wzrost cen i ostatecznie go wyhamują. Obecnie ceny nośników energii maleją, ale spółki i firmy ją dystrybucyjne utrzymują ceny na wysokim poziomie – zapewniał Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

– Oczekujemy, że nasze problemy będą dostrzeżone, że znajdą się mechanizmy, które skompensują ten szalony wzrost cen energii lub wyhamują go poprzez wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych – przypominali kolejni zabierający głos.