Nie będzie referendum w Markach

Metropolia warszawska, fot: fotolia

Propozycja, by mieszkańcy bezpośrednio wypowiedzieli się na temat koncepcji metropolii, nie zyskała większości na wczorajszej radzie miasta.

Radni zajęli się w środę projektem uchwały, dotyczącej przeprowadzenia referendum metropolitarnego. Część radnych zaproponowała, by zadać mieszkańcom następujące pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa jako metropolitarna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miasto Marki?”. Głosowanie miałoby się odbyć 4 czerwca tego roku. Projekt uchwały nie zyskał jednak większości w Radzie Miasta.

Przypomnijmy – w sejmie znajduje się poselski projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Propozycja budzi ogromne kontrowersje, dlatego w coraz większej liczbie gmin planowane są referenda. 26 marca odbyło się ono w Legionowie (przy 46-procentowej frekwencji 94 proc. mieszkańców było przeciw tak tworzonej metropolii), 14 maja odbędzie w Nieporęcie, 28 maja w Konstancinie-Jeziornej, a 4 czerwca w Błoniu, Brwinowie, Izabelinie, Józefowie, Michałowicach, Milanówku, Ożarowie Mazowieckim, Piasecznie, Podkowie Leśnej, Starych Babicach, Wiązownej, Wieliszewie i Piastowie. Referendum było również planowane w stolicy, ale wojewoda uchylił uchwałę Rady Warszawy.

Rada miasta odrzuciła także uchwałę dotyczącą podjęcia stanowiska w sprawie ustawy metropolitarnej.

Źródło: UM Marki