Nowe sale, nowa hala – przebudowa SP2 w Markach

Projekt przebudowy Szkoły Podstawowej nr 2 w Markach

W tym roku szkolnym 550, w przyszłym – około 700, za dwa lata – nawet tysiąc. Tyle dzieci będzie uczyło się w placówce przy ul. Szkolnej w Markach. Problem w tym, że już w tej chwili pęka ona w szwach.

Burmistrz Jacek Orych i dyrektor placówki Katarzyna Łempicka stanęli do egzaminu z logistyki – muszą go zdać celująco, by młode pokolenie markowian mogło w dobrych warunkach pobierać lekcje.

– Przez wiele poprzednich lat inwestycje w marecką edukację były delikatnie mówiąc bardzo skromne. Gonimy bezpowrotnie stracony czas. Rozpoczęliśmy rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 1 przy Okólnej. W przyszłym roku szkolnym nowa część edukacyjna przyjmie około 500 uczniów. Teraz przed nami drugie, podobne zadanie – rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej – mówi Jacek Orych.

Zimą trwały prace koncepcyjne. Na tej podstawie powstał program funkcjonalno-użytkowy. To – używając języka ekip budowlanych – fundament do przygotowania projektu budowlanego, a następnie fizycznej realizacji robót.

– Zakładamy, że podobnie jak w Jedynce wybudujemy nową część dydaktyczną, nową halę sportową oraz wyremontujemy budynki szkoły – wylicza Jacek Orych.

Nowa część dydaktyczna będzie położona równolegle do obecnego budynku i zajmie teren boiska do piłki ręcznej. Wejście do szkoły znajdzie się pomiędzy starą i nową częścią. To będzie strefa oczekiwania dla rodziców i opiekunów dzieci. Nowa część będzie przeznaczona dla młodszych uczniów (klasy I-III). Znajdzie się tutaj aż 11 sal lekcyjnych. Trzy kondygnacje (parter i dwa piętra) będą  obsługiwać 3 windy. To ważne, bo szkoła przy Szkolnej opiekuje się również dziećmi z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

– Znajdą się tu również gabinety psychologa i logopedy, sale do terapii sensorycznej, rehabilitacji i poznawania światła. Przygotowany zostanie również gabinet do indywidualnych rozmów z rodzicami. W tej chwili – z uwagi na skromne zasoby lokalowe szkoły – nie mieliśmy takiego przydatnego pomieszczenia – podkreśla Katarzyna Łempicka.

Panią dyrektor cieszy również wizja nowej biblioteki.

– Dziś w bibliotece odbywają się lekcje, dlatego nie może w pełni spełniać swojej głównej funkcji. Nowa biblioteka będzie duża, przestronna – marzymy o tym, by spełniała wszechstronne funkcje, aby stała się nowoczesnym miejscem, z dostępem do szeroko rozumianych multimediów  – podkreśla Katarzyna Łempicka.

W „starym” budynku szkoły rewolucji nie będzie. Zmieniony zostanie układ niektórych sal – powstanie pracownia techniczno-plastyczna oraz muzyczna. Przebudowie ulegną też łazienki – z myślą o osobach z niepełnosprawnościami.

Rewolucja obejmie natomiast część sportową. Zaplanowane jest wyburzenie obecnej sali gimnastycznej. Jednokondygnacyjna sala z wielofunkcyjnym boiskiem i widownią zostanie wybudowana prostopadle do dużego boiska. W miejscu starej powstaną m.in. sala taneczno-gimnastyczna, szatnie uczniów i gabinet pielęgniarki.

Zagospodarowana zostanie także część patio. Znajdzie się tam jadalnia z zapleczem kuchennym.

– To bardzo potrzebna zmiana. W tej chwili jadalnia znajduje się na pierwszym piętrze, a kuchnia – na parterze. Łatwo można sobie wyobrazić, że trudno tu mówić o komfortowym i bezpiecznym przewożeniu potraw – mówi Katarzyna Łempicka.

Samorząd liczy, że sprawy projektowe, związane z finansowaniem inwestycji i przetargowe pójdą sprawnie i już w przyszłym roku będzie można wbić pierwszy szpadel przy Szkolnej.

– Równolegle w związku z reformą szkolnictwa pracujemy nad przeprojektowaniem planowanego gimnazjum przy Wspólnej w dużą, nowoczesną szkołę podstawową. I w tym wypadku mamy nadzieję, że prace budowlane ruszą w przyszłym roku – podsumowuje Jacek Orych.

Źródło: UM Marki