Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej w Ossowie

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.

Według pomysłodawców uchwalenia ustawy o 2 maja, jako Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej warto dziś podjąć refleksje o szczytnych kartach historii Polski. Takie wskazanie brzmi szczególnie właśnie tu w Ossowie, gdzie od kilku lat, 2 maja, podnosimy Flagę Narodową na maszt.

Nawiązanie do barw narodowych w miejscu, gdzie Polacy walczyli o wolność, niezależność, suwerenność, staje się szczególnym przesłaniem. Tu w Ossowie nadal, przede wszystkim samorząd lokalny, mieszkańcy i przedstawiciele regionalnych organizacji kładą nacisk na podkreślenie wielkiego zwycięstwa Polaków.

Stąd, z okolic masztu flagi narodowej, z okolic budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, szkoły, zabudowań przy ulicy Matarewicza, w 1920 roku Polacy ruszyli, aby bronić własnej Niepodległości. Walki toczyły się kilkaset metrów dalej. Tu także, przy krzyżu, wzdłuż alei prowadzącej do kaplicy Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, złożono ciała poległych w Boju w Ossowie.

To miejsce nie może być zapomniane i nadal czeka na przyspieszenie działań centralnych instytucji państwowych na rzecz zapowiadanego upamiętnienia w formie Muzeum, które wyeksponuje wielkie zwycięstwo Polaków, potężny wysiłek podjęty na rzecz Wolności i Suwerenności.