Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Gość Aurelii Sobczak – Robert Szydlik, wicestarosta powiatu wołomińskiego, członek Komisji Heraldycznej przy MSWiA.

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Od tej pory odbywa się regularnie 2 maja. Flaga ma wyjątkowe znaczenie dla tradycji i kultury polskiej, obok Orła Białego jest drugim najważniejszym symbolem narodowym oraz znakiem rozpoznawczym Polaków poza granicami kraju.

Podkreśla tożsamość narodową, wartości, a także wspaniałą a zarazem tragiczną historię narodu polskiego i pamięć o bohaterach, którzy wzięli udział w licznych wojnach i powstaniach i oddali życie za wolność ojczyzny.

Flaga pojawia się wszędzie tam, gdzie odbywają się wydarzenia ważne dla Polaków – podczas uroczystości o charakterze patriotycznym, demokratycznych wyborów czy wizyt zagranicznych gości. Stanowi nieodłączny element wystroju wszystkich urzędów, szkół i innych instytucji państwowych. Towarzyszyła również wielkim wydarzeniom historycznym, jak choćby odradzaniu się Państwa Polskiego po ponad stu latach zaborów w 1918 roku, walkom żołnierzy polskich na frontach obu wojen światowych, wreszcie – upadkowi ustroju komunistycznego i powstawaniu demokracji.