Oferta na Skwer Pamięci Narodowej w Markach

Projekt Skweru Pamięci Narodowej w Markach

To już trzecie postępowanie na wybór firmy, która zrealizuje to szczególne miejsce w Markach.

W dwóch poprzednich przetargach nie wpłynęła żadna oferta. Tym razem jest trochę lepiej. O zamówienie na stworzenie Skweru Pamięci Narodowej (obecnie Pomnik X Powieszonych) stara się konsorcjum pod wodzą warszawskiej firmy Ziel-Bud. Firma jest gotowa przygotować tę inwestycję za ponad 366,8 tys. zł. Kosztorys miasta jest nieco niższy (prawie 340 tys. zł). Rozpoczęło się sprawdzanie oferty konsorcjum Ziel-Budu.

Centralnym punktem Skweru Pamięci Narodowej pozostanie Pomnik X Powieszonych, który upamiętnia ofiary hitlerowskiej zbrodni dokonanej w Markach na więźniach Pawiaka w 1942 r. To tu odbywały się i będą odbywać się najważniejsze uroczystości patriotyczne w mieście.

Na tyłach pomnika powstaną pergola z miejscami siedzącymi i mur pamięci z trzema blendami nawiązującymi do architektury mareckich kamienic. To tam zostaną ulokowane trzy tablice: z najważniejszymi bitwami w dziejach polskiego oręża, najważniejszymi datami w historii państwa oraz cytat z marszałka Józefa Piłsudskiego „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”.

W murze pamięci znajdą też miejsce dwie szklane cegły, w których zostanie umieszczona ziemia z najważniejszych polskich nekropolii pozostałych na Kresach, czyli Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i Cmentarza na Rossie w Wilnie.