Ogród społeczny stworzony przez Kobyłkowski Uniwersytet III Wieku [WIDEO]

W Kobyłce w okolicy ulicy Czarna Kawka powstał ogród społeczny stworzony dla społeczności lokalnej przez Kobyłkowski Uniwersytet III Wieku działający w Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce. Posadzone przez słuchaczy Uniwersytetu rośliny pochodzą z przydomowych ogródków, a częściowo zostały sfinansowane przez Centrum Ogrodnicze Kalisiak.

W stworzeniu ogrodu pomogli także pracownicy Urzędu Miasta – wiceburmistrz Katarzyna Rostek sadziła rośliny, a panowie z Wydziału Gospodarczego nosili ziemię, wodę i pomagali kopać doły.

Słuchacze kobyłkowskiego Uniwersytetu są czasem potocznie nazywani seniorami – ale ciągle udowadniają, że bujany fotel, ciepłe kapcie i serial w telewizji to nie ich styl. Pokazują, że traktują swój wolny czas jako szansę na aktywność, kontakty towarzyskie i rozwijanie zainteresowań (z wiekiem nie tracimy przecież swoich zainteresowań i talentów), mają ochotę robić coś pożytecznego – dla innych i dla siebie.

Ogród powstał w ramach zajęć plenerowych w projekcie „Senior na Uniwersytecie”, współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – III Oś Priorytetowa Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działania 3.1. Kompetencje w szkolnictwie wyższym. Projekt realizowany jest w partnerstwie – liderem jest Collegium Civitas, a partnerem Stowarzyszenie na Rzecz Organizowania Społeczności Lokalnych „AB OVO”. Projekt obejmuje 4 Uniwersytety Trzeciego Wieku z województwa mazowieckiego, w tym właśnie Uniwersytet działający w Kobyłce.