Premiera filmu „Pamiętajcie”

201

10 czerwca odbył się premierowy pokaz filmu „Pamiętajcie!”. Film pokazuje wojenną historię Marek, opowiedzianą ustami kombatantów (major Jerzy Zybert i kapitan Michał Babiuch), świadków tamtych wydarzeń.

Reżyser prowadzi nas po miejscach pamięci w Markach a dzięki lokalnemu historykowi (Antoni Widomski) poznajemy czasem tragiczne losy wielu ludzi. Postaciami pierwszoplanowymi są młodzi uczniowie z Marek, którzy po początkowej niechęci do przeszłości, budzą w sobie chęć poznania historii miejsca w którym mieszkają. Rolę filmowych „chłopców” gra trzech mareckich uczniów (Franek, Piotr i Artur).

Chłopcy umawiają się na rozmowy. Najpierw z żyjącymi kombatantami, później z lokalnym historykiem. W międzyczasie młodzi ludzie poznają miejsca pamięci związane z działaniami wojennymi na terenie Marek oraz okolic.

Film łączy ze sobą dwa pokolenia markowiaków, pokazuje lokalną młodzież we współczesnych Markach i te same miejsca oczami kombatantów. Młodzież wciąga się w żywą lekcję historii.

Na premierowym pokazie nie zabrakło aktorów oraz twórców, licznie przybyli mieszkańcy i przedstawiciele szkół, mareckich stowarzyszeń i fundacji oraz samorządu. Po pokazie o 14:00 odbyła się dyskusja, można było zadać pytanie reżyserowi i scenarzyście oraz aktorom.

– Bardzo dziękuję twórcom i aktorom za tak wspaniały hołd dla historii, dla naszych kombatantów, dla naszego miasta. Mam nadzieję, że i młodzież i mieszkańcy będą czerpać z tej lekcji historii to, co najcenniejsze: pamięć o naszej przeszłości – mówił burmistrz Jacek Orych.

Film powstał w hołdzie honorowym obywatelom miasta Marki, uczestnikom i świadkom II wojny światowej. Reżyserem i scenarzystą filmu jest znany dokumentalista Szymon J. Wróbel.

Komentarze