Otwarcie miejskich przedszkoli w Markach – 18 maja

Mareckie przedszkole, fot: marki.pl

Wczoraj odbyło się elektroniczne spotkanie przedstawicieli władz miasta Marki z dyrektorami przedszkoli i Centrum Usług Wspólnych. Jego tematem był termin otwarcia miejskich przedszkoli. Uczestnicy spotkania wspólnie ustalili, że zaczną one ponownie pracować od poniedziałku, 18 maja.

– Najbliższy czas przeznaczymy na przygotowanie obiektów zgodnie z najnowszymi wytycznymi epidemiologicznymi wydanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego, doposażymy je w kolejne środki ochrony. Przeprowadzimy też dodatkową, bardziej szczegółową ankietę wśród rodziców – informuje burmistrz Jacek Orych.

Samorządowiec podkreśla, że miasto nie będzie działać w tej materii pochopnie.

– Bezpieczeństwo dzieci jest i będzie na pierwszym planie. Jesteśmy w stanie spełnić wszystkie wytyczne i obostrzenia sanitarne, ale ryzyko i tak pozostanie. Ostateczną decyzję, czy dziecko wysłać do przedszkola, podejmie rodzic – zaznacza burmistrz.

Ze wstępnej ankiety zrealizowanej przez przedszkola przed majówką, wynika, że zewnętrznej opieki potrzebuje obecnie od 10 do 20 proc. najmłodszych obywateli naszego miasta (w zależności od placówki). O pozostawieniu dzieci w domu sprzyjać może decyzja na szczeblu rządowym o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 24 maja.

– Jeżeli mimo otwarcia placówki, rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, również dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie im nadal przysługiwał – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.