Podwyżka ceny ciepła w wołomińskim ZEC

Zakład Energetyki Cieplnej w Wołominie

Nie o 10 procent, jak pierwotnie zakładano a jedynie o 4 procent wrosły ceny ciepła dostarczanego mieszkańcom Wołomina przez Zakład Energetyki Cieplnej. To jedna z najmniejszych podwyżek w kraju.

– Faktycznie, pierwotnie podwyżka, wynikająca z taryfy którą miał zatwierdzić dla Wołomina Urząd Regulacji Energetyki miała być znacznie większa i sięgać ponad 10 procent – podkreśla Paweł Królak, wiceprezes ZEC w Wołominie.

Podwyżki w skali wcześniej zakładanej w Wołominie dotyczą całego kraju bo według danych portalu ekonomicznego Forsal.pl akceptowane w ubiegłym roku przez Urząd Regulacji Energetyki wzrosty cen taryfy wynoszą średnio 9-10%. Dla przykładu Mieszkańcy Polic (woj. Zachodniopomorskie) płacą za ciepło o 10 proc. więcej, a w Turku (woj. wielkopolskie) podwyżki sięgnęły aż kilkudziesięciu procent.

Władze miasta wraz z zarządem Zakładu Energetyki Cieplnej podjęły decyzję o zwróceniu się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o obniżenie zakładanych w pierwotnej taryfie kosztów dostarczania energii, co przekłada się również na obniżenie planowanego wzrostu cen ciepła.

Wzrost cen produkcji i dostarczenia ciepła w całym kraju to naturalny skutek wzrostu cen węgla, którym opalana jest większość ciepłowni i elektrowni w Polsce.
– Węgiel przez ostatni rok zdrożał o kilkadziesiąt procent. Z uwagi na misję społeczną naszej firmy oraz to, że właścicielem jest gmina, nie mogliśmy całej podwyżki ceny surowca przerzucić wprost na mieszkańców, choć wiem że wiele firm w całej Polsce tak właśnie zrobiło – wyjaśnia Paweł Królak -Jednocześnie podjęliśmy rozmowy z mieszkańcami Wołomina, proponując im nowe, korzystniejsze sposoby rozliczeń ciepła. Każdy mieszkaniec może więc skorzystać z proponowanych rozwiązań. Nasze Biuro obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości.

Wiceprezes ZEC zapewnia, że nieobciążanie podwyżkami mieszkańców Wołomina nie będzie zagrażało sytuacji ekonomicznej firmy, która przechodzi obecnie restrukturyzację, a już niebawem będzie prezentowała strategię rozwoju na najbliższych kilkanaście lat. Strategia zakłada między innymi wielomilionowe inwestycje w odnawialne źródła energii oraz rozbudowę sieci ciepłowniczej, a także realizację przedsięwzięć, które maja na celu walkę ze smogiem.

źródło: Zakład Energetyki Cieplnej w Wołominie