Powiat wołomiński pamięta

1732
Pomnik Powstania Warszawskiego, fot: Cinematographer/fotolia.com

Jutro (1.08) mija 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym w miastach powiatu wołomińskiego odbędą się oficjalne uroczystości mające na celu uczczenie bohaterów tamtych dni. W całym powiecie o godzinie 17.00 zawyją syreny

W Wołominie obchody rozpoczną się o godzinie 16.30 przy ulicy Żelaznej. Na odcinku od ulicy 6 Września do parkingu przy Kauflandzie zaprezentowane zostanie widowisko historyczne. Następnie pod tablicą Łączniczki Marii Teresy Bartnik (przy Zespole Szkół nr 3) złożone zostaną kwiaty. Obchody zakończy Msza Święta w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

Program wołomińskich obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

W Radzyminie o godz. 17:00 rozlegnie się syrena. Warto zatrzymać się na minutę ciszy, aby uczcić bohaterów i poległych tamtych dni. Zaraz po godz. 17:00 w radzymińskiej kolegiacie odbędzie się rocznicowa Msza Święta.

W Markach mieszkańcy zbiorą się pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu „Celków” w Strudze. Natomiast w czwartek o 20:30 w Parku Miejskim zaprezentowany zostanie film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy.

Program mareckich obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

O 17.00 Zielonka zaprasza mieszkańców na skwer Armii Krajowej przy ul. Kolejowej. Po złożeniu wiązanek pod pomnikiem, delegacja władz samorządowych i kombatantów uda się
na miejsce pamięci „na Kruczku”, gdzie 30 lipca 1944 r.  Niemcy rozstrzelali mieszkańców Marek, Zielonki, Pustelnika i Strugi.

Związek kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koło w Ząbkach, Burmistrz Miasta Ząbki oraz Ząbkowscy Legioniści ZL’11 zapraszają na uroczystość obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, o godz. 16:50 w Parku Miejskim im. Szuberta przy Pomniku Bohaterów Obrońców Ząbek i Drewnicy.

 

Program ząbkowskich obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

O godzinie 17.00 na Cmentarzu Parafialnym w Kobyłce, mieszkańcy wspólnie upamiętnią wydarzenia sierpnia i września 1944 roku.

Program kobyłkowskich obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

Tłuszcz zaprasza pod pomnik Żołnierzy 32. pułku piechoty Armii Krajowej obwodu Radzymin „Rajski Ptak”, by wspólnie z władzami miasta oddać hołd tym, którzy po pięciu latach cierpień i poniżania podnieśli dumnie głowę i wystąpili z bronią w ręku przeciwko niemieckiemu okupantowi.

W Tłuszczu, Strachówce, Jadowie, Klembowie i Dąbrówce o godzinie „W” uruchomione zostaną syreny alarmowe dla uczczenia rocznicy oraz pamięci bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i mieszkańców stolicy, poległych i zamordowanych w czasie Powstania.

 

 

 

Komentarze