Premiera spektaklu plenerowego pt. „Makbet idzie na wojnę” w Skansenie w Kuligowem nad Bugiem

Premiera spektaklu plenerowego pt. „Makbet idzie na wojnę” w Skansenie w Kuligowem nad Bugiem

28 czerwca o godz. 21.00 w Skansenie w Kuligowem nad Bugiem odbędzie się premiera spektaklu plenerowego pt. „Makbet idzie na wojnę” według dramatu Williama Szekspira „Makbet”, w reżyserii Jerzego Lacha, produkcji Teatru Opera Modern. Wstęp wolny.

Wybierając dramat Williama Szekspira, Teatr Opera Modern pragnie ukazać, do czego prowadzi nieokiełznana chęć zdobycia władzy za wszelką cenę. Żyjemy w świecie, w którym walka o władzę odbywa się na każdym poziomie – zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu osobistym. Ciągłe dążenie do dominacji sprawia, że nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od władzy. Codziennym atrybutem naszego życia staje się walka, która jest groźna i niebezpieczna. Wojna jest obecna w naszym życiu, czekając, aż zagości w naszych umysłach. Spektakl „MAKBET IDZIE NA WOJNĘ” stawia pytania o granice ludzkiej zachłanności oraz o to, czy walka jest naszym kołem napędowym, które paradoksalnie pozwala nam żyć. Dramat „Makbet” jest ciągle aktualny, szczególnie w kontekście współczesnych zmian politycznych i wojny w Ukrainie, doskonale pokazując, do czego prowadzi nieokiełznana chęć zdobycia władzy.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Jerzy Lach – twórca Teatru im. Alberta Tison w Żninie i Teatru Opera Modern. Był dyrektorem Warszawskiej Opey Kameralnej i Teatru Praga w Warszawie. Reżyser uznanych i nagradzanych na festiwalach spektakli teatralnych i operowych m.in. takich, jak: „Ratujcie nasze dusze” Teatr im. Alberta Tison, „Operetka” w Warszawskiej Operze Kameralnej, Immanuel Kant” w Operze Wrocławskiej, czy „Olimpia z Gdańska” w Operze Bałtyckiej oraz operowych widowisk plenerowych w „Don Giovanni” i „Czarodziejski flet” Mozarta na dziedzińcu w Pałacu w Wilanowie a także spektakli plenerowych „Raport” spektakl o wojnie w Ukrainie i „Tytus Andronikus. Raport” według dramatu Williama Szekspira „Tytus Andronikus”.

Gala Otenko odpowiada w spektaklu za kostiumy. Jest uznaną ukraińską kostiumografką filmową, który zadebiutowała w filmie fabularnym „МAMAY” w 2001 roku. Od 2019 roku pracuje zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce, tworząc kostiumy do około 70 filmów. Jest laureatką wielu nagród, w tym ukraińskiej nagrody filmowej Złota Dzyga za najlepsze kostiumy. W swoim dorobku ma także prace w teatrze, teledyskach i reklamach wideo. Jej najważniejsze prace to m.in. kostiumy do filmów: „Przewodnik”, „Mr. Jones”, „Тoloka” czy „Dovbush”.

Jarosław Siech – aktor, reżyser, scenarzysta, od 2012 dyrektor Teatru Pantomimy DAR. W 2011 zdał egzamin eksternistyczny w ZASP w Warszawie na aktora-mima. Absolwent Chrześcijańskiej Szkoły Dramy, Pantomimy i Tańca w Ustroniu (2004). Uczestnik warsztatów pantomimy w Wrocławskim Teatrze Pantomimy (2008) oraz „Milczące Ciało” w Warszawie (2009). Wyreżyserował i wystąpił w wielu spektaklach Teatru Pantomimy „DAR”. Prowadzi warsztaty pantomimy dla młodzieży i dorosłych. Był choreografem ruchu szczudlarzy w spektaklach plenerowych „Raport” i „Tytus Andronikus. Raport” Teatru Opera Modern.

TEATR OPERA MODERN
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Lach
Kostiumy: Gala Otenko
Choreografia szczudlarzy: Jarosław Siech
OBSADA:
Makbet: Mieczysław Giedrojć
Lady Makbet: Daria Melnik (Dasha Miller)
Banko: Albert Lach
Wiedźmy: Jarosław Siech, Gabriela Wasiluk, Julia Ragus
Macduff: Jarosław Siech
Tan Kawdoru: Albert Lach
Głos z offu: Brygida Turowska
PLAKAT: Iwona Cichy

PREMIERA: piątek, 28 czerwca 2024, godz. 21.00 – Skansen w Kuligowie nad Bugiem.
Kolejne spektakle odbędą się:
Sobota, 29 czerwca, godz. 21:00 – Domek Ogrodnika w Radzyminie
Niedziela, 30 czerwca, godz. 21:00 – Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce
WSTĘP WOLNY!

Premiera spektaklu plenerowego pt. „Makbet idzie na wojnę” w Skansenie w Kuligowem nad Bugiem

Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PARTNERZY:
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin
Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce
Skansen w Kuligowie nad Bugiem
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/Teatr-Opera-MODERN