Przysięga wojskowa, fot: wp.mil.pl

W najbliższą sobotę 18 lipca, przysięgę wojskową złożą terytorialsi, którzy na początku wakacji rozpoczęli szkolenie podstawowe.

Pomimo panującej sytuacji epidemiologicznej 3 lipca, 49 nowych ochotników rozpoczęło szkolenia w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 36 z nich to osoby, które nie miały do tej pory styczności z wojskiem i obecnie realizują szkolenie podstawowe. 18 lipca złożą przysięgę wojskowa na Sztandar Światowego Związku Żołnierzy AK okręgu Ostrołęka. Są to głównie osoby młode, 46% z nich nie ukończyło jeszcze 30 roku życia.

Dzięki specyfice służby w WOT i możliwości łączeniu jej z dotychczasowym życiem prywatnym i zawodowym, szeregi mazowieckich terytorialsów powiększą się o osoby pochodzące z różnych środowisk, wykonujące różne zawody i profesje. Wśród przysięgających będą uczniowie, studenci oraz nauczycielka, kurierzy, pielęgniarka, asystentka stomatologiczna,, grafik komputerowy, operatorzy wózków widłowych czy kierowcy zawodowi.

Reklama

Sobotnia uroczystość będzie inna niż wszystkie dotychczasowe. Spowodowane jest to panującą w naszym kraju sytuacją sanitarno – epidemiologiczną. Ze względów bezpieczeństwa, po raz pierwszy w uroczystości zaprzysiężenia nowych żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej nie wezmą udziału ich rodziny i bliscy. Uroczystość będzie transmitowana na żywo i będzie można ją obejrzeć na kanale Wojsk Obrony Terytorialnej na YouTube.

Komentarze