Przysięga wojskowa w reżimie sanitarnym

Przysięga wojskowa, fot: wp.mil.pl

W najbliższą sobotę 18 lipca, przysięgę wojskową złożą terytorialsi, którzy na początku wakacji rozpoczęli szkolenie podstawowe.

Pomimo panującej sytuacji epidemiologicznej 3 lipca, 49 nowych ochotników rozpoczęło szkolenia w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 36 z nich to osoby, które nie miały do tej pory styczności z wojskiem i obecnie realizują szkolenie podstawowe. 18 lipca złożą przysięgę wojskowa na Sztandar Światowego Związku Żołnierzy AK okręgu Ostrołęka. Są to głównie osoby młode, 46% z nich nie ukończyło jeszcze 30 roku życia.

Dzięki specyfice służby w WOT i możliwości łączeniu jej z dotychczasowym życiem prywatnym i zawodowym, szeregi mazowieckich terytorialsów powiększą się o osoby pochodzące z różnych środowisk, wykonujące różne zawody i profesje. Wśród przysięgających będą uczniowie, studenci oraz nauczycielka, kurierzy, pielęgniarka, asystentka stomatologiczna,, grafik komputerowy, operatorzy wózków widłowych czy kierowcy zawodowi.

Sobotnia uroczystość będzie inna niż wszystkie dotychczasowe. Spowodowane jest to panującą w naszym kraju sytuacją sanitarno – epidemiologiczną. Ze względów bezpieczeństwa, po raz pierwszy w uroczystości zaprzysiężenia nowych żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej nie wezmą udziału ich rodziny i bliscy. Uroczystość będzie transmitowana na żywo i będzie można ją obejrzeć na kanale Wojsk Obrony Terytorialnej na YouTube.