Rodzina potrzebna od zaraz

Agata Żędzian-Andrzejczyk, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie i Anna Turek, , lider zespołu rodzinnej pieczy zastępczej PCPR w Wołominie. Fot. Jarmedia

Dane są alarmujące. Rośnie liczba dzieci potrzebujących opieki rodzin zastępczych w powiecie wołomińskim. Tylko do połowy tego roku w pieczy zastępczej przebywało ponad 373 osoby do 25. roku życia, to więcej niż w całym 2018 roku o 24 dzieci. Ruszyła właśnie kampania społeczna, organizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie, której celem jest poprawienie tej trudnej sytuacji.

– Z roku na rok w powiecie wołomińskim, podobnie jak w całej Polsce, rośnie liczba dzieci potrzebujących opieki, głównie z powodu bezradności rodziców, ich uzależnienia czy dolegliwości zdrowotnych, ale są to też dzieci pozostawione po urodzeniu w szpitalu czy po prostu osierocone – mówi Anna Turek, lider zespołu rodzinnej pieczy zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie. – Niestety, coraz trudniej też znaleźć im dom, szczególnie że są to dzieci, które już na starcie mają deficyty zdrowotne.

Dzieci w potrzebie przybywa, nie przybywa jednak rodzin zastępczych. W tym roku PCPR w Wołominie współpracował 228 rodzinami zastępczymi, a pięć lat wcześniej było ich 229. Piecza zastępcza jest przepełniona, czasami w jednym rodzinnym domu dziecka przebywa nawet dwanaścioro dzieci.

– Stąd też nasza kampania społeczna, z którą wystartowaliśmy w sierpniu pod hasłem „Rodzina zastępcza to dobra przyszłość”. Przez cały wrzesień będziemy zachęcali mieszkańców powiatu wołomińskiego, ale nie tylko, do zakładania rodzin zastępczych. Płyną z tego korzyści finansowe, ale też przede wszystkich chodzi o to, aby pokrzywdzonemu przez los dziecku stworzyć dobry, normalny dom, otoczyć je opieką – podkreśla Agata Żędzian-Andrzejczyk, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie w Wołominie. – Dodam tylko, że ambasadorem naszej kampanii jest znana polska aktorka, Katarzyna Herman.

Jeżeli ktoś zastanawia się nad założeniem rodziny zastępczej, to wystarczy zadzwonić – do Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie w Wołominie – nr tel. 22 776 44 95 lub 96 lub napisać pod adres poczty elektronicznej sekretariat@pcprwolomin.pl.