Rowerowe partnerstwo samorządów

Burmistrz Marek Jacek Orych, fot: UM Marki

69 mln zł – tyle pieniędzy będzie do podziału w konkursie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na drogi rowerowe. Do końca sierpnia samorządy mogą aplikować o unijne wsparcie do tego typu inwestycji.

By zwiększyć szanse w konkursie, siedem samorządów zawarło partnerskie porozumienie. W tej grupie znajdują się – w kolejności alfabetycznej – Kobyłka, Marki, Nieporęt, Radzymin, Wołomin, Ząbki i Zielonka.

– Marki zostały liderem tego projektu. To nasze drugie tego typu doświadczenie. Za pierwszym razem udało nam się zdobyć unijne dofinansowanie (ok. 9 mln zł), za które już powstały drogi rowerowe przy Sportowej, Sowińskiego i Szkolnej i zostaną wybudowane na wale rzeki Długiej, wzdłuż ulicy Głównej oraz Sosnowej i Kościuszki – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Siódemka samorządów zamierza wybudować prawie 53 km ścieżek dla rowerzystów. Marki chcą przygotować prawie 12 km.

– Zakładamy, że drogi dla jednośladów powstaną w Alei Marszałka Piłsudskiego – w ramach przywracania miejskiego charakteru głównej arterii. Dołączymy do tego finansowanie budowy ścieżek wzdłuż Modrzewiowej, Sobieskiego, Karłowicza, Lisa-Kuli i Granicznej – mówi Jacek Orych.

Termin składania wniosków mija 31 sierpnia.

źródło: UM Marki