Rusza głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza

Rusza głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza

16 projektów z regionu warszawskiego wschodniego zakwalifikowało się do głosowania w BOM. Tężnia solna w parku krajobrazowym w Rudce, budowa ogrodów terapeutycznych w Otwocku czy karczewski festiwal teatrów dla dzieci to tylko niektóre z nich. Każdy może wybrać najciekawszy projekt. Głosowanie na bom.mazovia.pl trwa do 16 listopada br.

Do pierwszego w historii regionu Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zgłoszono aż 231 projektów. Ich łączna wartość to ponad 92 mln zł. Z subregionu warszawskiego wschodniego wpłynęło 30 propozycji. Ostatecznie ocenę formalną i merytoryczną przeszło 107 projektów, z czego 16 z subregionu warszawskiego wschodniego i 26 projektów z puli ogólnowojewódzkiej.

Budżet obywatelski daje mieszkańcom możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną przeznaczone środki z budżetu Mazowsza. To indywidualny wkład Mazowszan w rozwój województwa podkreśla marszałek Adam Struzik i dodaje: – Budżet Obywatelski Mazowsza aktywizuje i integruje, a także daje nam swobodę w wyborze najważniejszych dla nas przedsięwzięć. Zachęcam do współdecydowania o tym, co będzie realizowane w regionie i głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Sprawmy, by wszystkim żyło się lepiej, a Mazowsze rozwijało się i piękniało

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosowanie trwa do 16 listopada br. Każdy mieszkaniec Mazowsza może oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. System nie daje możliwości głosowania „na raty” dlatego ważne jest, by głosy na oba projekty oddać za jednym razem! W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej bom.mazovia.pl. Po dokonaniu wyboru, głosujący zostanie poproszony o wpisanie imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania oraz podanie numeru telefonu komórkowego, na który zostanie wysłany kod weryfikacyjny. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu i w jego delegaturach, po wcześniejszym umówieniu się. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2021 r.

Co daje udział w głosowaniu?

– Inicjatywy i pomysły zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, to nic innego jak potrzeby mieszkańców regionu. Aby je zrealizować, wystarczy oddać głos. W ten sposób wyrażamy także troskę o przyszłość naszego regionu – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. Informacje na temat zgłoszonych projektów znajdziesz na stronie internetowej bom.mazovia.pl.

Jak podkreśla Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji ds. organizacyjnych w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego, pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza pokazała, jak zróżnicowane są potrzeby mieszkańców województwa i jak wiele ciekawych projektów przeszło do etapu głosowania. – Każdy głos jest ważny! Jesteśmy bardzo zadowoleni z zaangażowania autorów projektów w promocję swoich pomysłów. Są zdeterminowani i kreatywni. Trzymamy kciuki za każdy projekt. Głos oddajemy mieszkańcom województwa mazowieckiego – dodaje Sara Michalska. Samorząd województwa mazowieckiego na realizację inwestycji wybranych przez mieszkańców Mazowsza przeznaczył aż 25 mln zł.

Pełna lista projektów zakwalifikowanych do głosowania w subregionie warszawskim wschodnim w puli podregionalnej:
·        Przebudowa przejść dla pieszych przez drogi wojewódzkie na terenie Gminy Nieporęt, powiat legionowski – Bezpieczne przejścia dla pieszych;
·        Jesteśmy RAZEM w gminach powiatu legionowskiego;
·        Budowa bezpiecznych przejść dla pieszych w ul. Legionowej w Markach i Strużańskiej w Stanisławowie Pierwszym (droga wojewódzka 632);
·        W zdrowym ciele zdrowy duch wśród mieszkańców powiatu legionowskiego;
·        Żywność tradycyjna – Zrób to Sam;
·        Tężnia solna w Parku Krajobrazowym w Rudce;
·        Zakup karetki pogotowania dla mieszkańców powiatu mińskiego i okolic;
·        Mazowiecki Tryptyk Teatralny. Nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość;
·        EKOLOGICZNY OBRAZ MARZEŃ;
·        Budowa ogrodów terapeutycznych – sztuka natury w ORUiPD w Otwocku;
·        Rzeźby natury – zwierzęta leśne na terenie ORUiPD w Otwocku;
·        Budowa i naprawa boiska piłkarskiego na terenie ORUiPD w Otwocku – 256,6 tys. zł;
·        Karczewski festiwal teatralny dla dzieci;
·    „Drzewa – Zielona Tarcza Mazowsza” promocja społecznej odpowiedzialności ekologicznej;
·        Muzyczna scena Otwocka i Wołomina;
·        Poznajmy Mazowsze – cykl wycieczek po Mazowszu.

Pełną listę projektów zakwalifikowanych do głosowania można znaleźć na stronie internetowej:

Rusza głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza