Spotkanie z Krystyną Czubówną w bibliotece

Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie zaprasza 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka i Dni z Marią Konopnicką, na wyjątkowe wydarzenia.

– 12.00 – Malowane lato, czyli Co słonko widziało – warsztaty plastyczne dla dzieci z Mistrzem ilustracji książkowej, rzeźbiarzem i malarzem Józefem Wilkoniem.
– 14.00 – spotkanie dla młodzieży z lektorką Krystyną Czubówną i popularyzatorem wiedzy o języku Mateuszem Adamczykiem, w roli prowadzącej Elżbieta Szymańska.
– 17.30 – PrzySŁOWIE o słowie i wierszach dla dzieci – o tym, czym różni się praca lektora od pracy spikera, o sztuce mówienia i czytania, o namyśle nad słowem, o wierszach i książkach dla dzieci – z Krystyną Czubówną, Mistrzynią słowa i popularną polską lektorką, rozmawia Mateusz Adamczyk.

Krystyna Czubówna – dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych, niezrównana lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych. Jedna z najpopularniejszych prezenterek, czego dowodem są liczne nagrody przyznawane jej przez widzów. Przez wiele lat współpracowała w TVP 2 z Panoramą. Otrzymała tytuł Mistrza Mowy Polskiej 🇵🇱 w programie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrała kilkadziesiąt audiobooków.

Mateusz Adamczyk – popularyzator wiedzy o języku, vloger. Prowadzi kanał na YouTubie, na którym omawia ciekawostki związane z językiem i komunikacją. Doktorant w Zakładzie Kultury Języka, Stylistyki Teoretycznej i Leksykologii na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

Józef Wilkoń
Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954).
Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutsche Jugendliteraturpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005r. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski 🇵🇱 oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej.
Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Od Centrum Pompidou (1989) poprzez Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję, po Japonię i Koreę Południową. Jego prace znajdują się w licznych muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji 🇫🇷, w Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino, Koruisaua w Japonii 🇯🇵 oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W swoich kolekcjach jego dzieła posiadają galerie i kolekcjonerzy z pięciu kontynentów.
Najważniejsze ostatnie publikacje z jego ilustracjami to wydana w 2009 roku Księga Dżungli, w 2015 Pan Tadeusz i w 2016 Don Kichote. Napisana i zilustrowana przez niego książka Psie życie została uznana w Polsce za najpiękniejszą książkę roku 2011 oraz nagrodzona Brązowym Medalem w pięćdziesiątym jubileuszowym konkursie Best Designed Books from all over the World International Competition 2013. W 2014 roku otrzymał nagrodę Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. Z okazji jubileuszów 80 i 85-lecia otrzymał Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2016 został uznany Człowiekiem Roku przez Magazyn Literacki Książka. W 2019 roku Jego Królewska Mość Król Hiszpanii Filip VI przyznał Józefowi Wilkoniowi Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej za wkład w rozkwit kultury hiszpańskiej 🇪🇸.