Ta gmina wytycza kierunki

Pieniądze, fot. Fotolia

Listopad jest miesiącem, kiedy wielu włodarzy gmin, ujawnia projekt budżetu na nadchodzący rok. Co prawda wcielenie go w życie, wymaga jeszcze zatwierdzenia gminnych rad, ale zazwyczaj są to już kosmetyczne poprawki.

Radzymin będąc powiatowym liderem rozwoju, wyznacza kierunki. Nie inaczej zapowiada się w przyszłym roku. Zapowiada się kolejny rekordowy rok pod względem środków przeznaczonych na inwestycje. Wskaźnik wydatków inwestycyjnych do wydatków ogółem wynoszący 30%. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zewnętrzne dofinansowania, które w przyszłym roku sięgną kwoty 32,5 mln zł, i to nie koniec. Choćby, dlatego przedstawiony przez burmistrza Krzysztofa Chacińskiego projekt budżetu jest bacznie obserwowany przez innych. Już na pierwszy rzut oka widać, że w nadchodzącym roku, łatwo nie będzie, ale liczby i ilość inwestycji i tak mówi za siebie.

Na 2022 rok założono dochód gminy w kwocie 212,9 mln zł, (to tylko nieco mniej niż w roku bieżącym, a różnica wynika ze zmiany sposoby wypłacania 500 plus). Szacuje się, że wydatki gminy wyniosą 223 mln zł (nieznaczne zmniejszenie z tych samych powodów). Wysokość wydatków majątkowych, czyli środków przeznaczonych na inwestycje to 67,5 mln zł, to o 2 miliony zł, więcej niż w roku obecnym. Raptem kilka lat temu, budżet Radzymina wnosił ok. 60 mln zł, z czego na inwestycje przeznaczano 6 -7 mln zł. Dziś jak widać, jest prawie 10 razy więcej

Do najważniejszych zadań inwestycyjnych w 2022 roku należeć będą kompleksowe przebudowy dróg: budowa al. Lecha Kaczyńskiego, ul. Lipowej i Azaliowej w Cegielni i Ciemnem, ul. Prostej i Ochorowicza w Radzyminie wraz z fragmentem Morelowej, budowa ul. Wiejskiej w Radzyminie od Wróblewskiego do Słonecznej przy PKP, ul. Wadery w Radzyminie w formule inicjatywy lokalnej, ul. Norwida i Klubowej w Słupnie, budowa ścieżki rowerowej i chodnika w Słupnie i Nadmie na odcinku od ul. Żeromskiego w stronę Marek wraz z otwarciem ul. Pólko, ronda na skrzyżowaniu JP2 i Konstytucji 3 maja.

We wszystkich sołectwach gminy przewiduje się ułożenie nowych nakładek asfaltowych: Nowe Załubice, Borki, Słupno, Stary Dybów, Łąki, Radzymin, Mokre, Ruda.

W projekcie budżetu przeznaczono środki na kolejne nowe inicjatywy władz w tym na: projekty drogowe w ulicach: Zielonej, Narbutta, Rubinowej, Jana Pawła, Armii Krajowej, Konstytucji 3 maja, Pogonowskiego, Waltera, Spokojnej, Kozłowskiego, Patriotów, Łąkowej, Dobrej, Miłej i ścieżki rowerowej do Wołomina. W przyszłym roku powstaną 2 ważne parkingi przy PKP i na starej trasie S8.

Znaczącą częścią inwestycyjnego budżetu będą inwestycje „niedrogowe” takie jak: budowa 2 budynków komunalnych, Parku Czartoryskiej, muzeum BW1920 budowa SP w Nadmie, rewitalizacja śródmieścia.

Rozpoczną się prace nad: projektami budowy SP3 Radzymin oraz rozbudowy SP2 Radzymin i SP Ciemne, projektem domu kultury i remizy w Nadmie, projektem boiska przy Ogrodowej i rozbudową Centrum Medycznego.

Duża część lokalnych ulic zyska nowe oświetlenie, znajdą się środki na wdrożenie strefy ograniczonego parkowania i ograniczenia tonażu, nowe wiaty rowerowych przy szkołach, rozbudowę monitoringu.