Tak ma wyglądać Centrum Edukacji Historycznej w Radzyminie

Projekt Centrum Edukacji Historycznej w Radzyminie

9 stycznia w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie odbyło się spotkanie inaugurujące przygotowania gminy do obchodów 100-lecia Bitwy 1920 roku. Zaprezentowano podczas niego koncepcje miejsca mającego uczcić ”Cud nad Wisłą”.

Centrum Edukacji Historycznej ma być budowlą o charakterze muzealno-konferencyjno-rekreacyjnym, planowaną na terenie lądowiska papieskiego przy Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920. Autorem projektu jest Mirosław Nizio, który ma w swoim dorobku wiele przedsięwzięć muzealnych. Jak podkreślił w swojej prezentacji, projekt w Radzyminie stanowi wielkie wyzwanie, zarówno ze względu na ukształtowanie terenu, jak i na symbolikę obiektu. Szacowany koszt inwestycji to 30 mln zł.

Projekt Centrum Edukacji Historycznej w Radzyminie
Projekt Centrum Edukacji Historycznej w Radzyminie
Projekt Centrum Edukacji Historycznej w Radzyminie

Podczas spotkania burmistrz Radzymina poinformował, że przygotowaniami do setnej rocznicy Bitwy 1920 roku zajmie się specjalnie w tym celu założona fundacja, która łącząc prace wszystkich środowisk zachowa autonomię względem radzymińskiego samorządu, a jednocześnie będzie mogła liczyć na jego wsparcie promocyjno-finansowe. Prezesem fundacji o roboczej nazwie „Wiek Cudu nad Wisłą” został wieloletni dyrektor Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu, p. Mirosław Jusiński.

Burmistrz zapowiedział również środki na organizację przedsięwzięć o charakterze rocznicowym i patriotycznym w Radzymińskim Budżecie Obywatelskim. W kolejnych jego edycjach pojawi się nowa kategoria projektów: „Pielęgnowanie lokalnej tożsamości historyczno-kulturalnej”. Przeznaczona na nią pula środków wyniesie 200 tys. zł na rok 2019, zaś na kolejny rok 2020 – już pół miliona złotych.

Z okazji przygotowań od obchodów w roku 2020 stworzono też oficjalny logotyp z hasłem „Radzymin – miasto Cudu nad Wisłą”, który odwołuje się do barw narodowych i oznaczeń na linii frontu wojskowych mapach. Logotypem będą oznaczane publikacje i dokumenty gminy.

źródło: www.radzymin.pl