Unijne wsparcie dla szkół z Warszawy i okolic

Unijne wsparcie dla szkół z Warszawy i okolic, fot: UMWM

Samorząd Mazowsza doposaża kolejne szkoły. Nowe stanowiska komputerowe, laptopy czy pakiety internetu mobilnego trafią do 6 szkół z Warszawy oraz 8 z powiatów podwarszawskich. To efekt unijnego programu przygotowania nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego.

Wartość realizowanego przez samorząd Mazowsza unijnego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego wynosi już ponad 55 mln zł. Sprzęt trafi do placówek, które do tej pory jeszcze nie brały udziału w programie.

Jak mówi członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, program został uruchomiony z myślą o nauczaniu zdalnym, jednak zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany także poza okresem pandemii.

– Jesteśmy u progu nowego roku szkolnego, uczniowie lada dzień wrócą do szkolnych sal, jednak chcemy przygotować mazowieckie szkoły także na naukę zdalną. Co ważne, wkład własny do projektu pochodzi z budżetu województwa, dzięki czemu mogliśmy odciążyć lokalne samorządy, które złożyły wnioski – dodaje.

Wśród sprzętu, jaki trafi do szkół, są m.in. stanowiska komputerowe, urządzenia wielofunkcyjne, monitory interaktywne, laptopy, projektory oraz moduły i programy edukacyjne, w tym pakiety Office 365. Jeśli będzie konieczne zorganizowanie nauki zdalnej, uczniowie bez dostępu do sieci zostaną wyposażeni w internet mobilny. Program obejmuje również szkolenia oraz zdalne instruktaże, które pomogą nauczycielom i uczniom efektywnie korzystać z zakupionego sprzętu.

Nowy sprzęt zostanie dostarczony m.in. do sześciu szkół w stolicy. Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska zwraca uwagę, że w stołecznych szkołach ponadpodstawowych uczy się niemal 1/3 uczniów z całej aglomeracji warszawskiej.

– W Warszawie kilkanaście procent uczniów nie ma dostępu do internetu. Czas pandemii pokazał, że nawet jeśli w domu uczniowie mają potrzebny sprzęt, to jest on współdzielony z uczącym się rodzeństwem lub rodzicami pracującymi zdalnie. Problem ubóstwa technologicznego istnieje także w Warszawie, dlatego liczy się każde wsparcie, każda złotówka – dodaje wiceprezydent.

W powiecie wołomińskim wsparcie otrzymają:

Gmina Tłuszcz

wołomiński

Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu

Gmina Wołomin

wołomiński

Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Królowej Jadwigi w Wołominie

Gmina Dąbrówka

wołomiński

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bitwy Warszawskiej 1920 Roku w Józefowie

Gmina Poświętne

wołomiński

Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Nowych Ręczajach