W Starych Lipinach zawalił się budynek jednorodzinny

Zawalony budynek w Starych Lipinach, fot: mł.bryg. Michał Mazur, PSP Wołomin

18 maja 2017 r. w Starych Lipinach, gm. Wołomin przy ul. Kwitnącej zawaliła się część budynku jednorodzinnego. Budynek był  wyłączony z użytkowania.

Do zdarzenia Straż Pożarna została zadysponowana o godz. 16.00. Po przybyciu na miejsce ustalono, że zawaleniu uległa część frontowej ściany i dach nad wejściem do murowanego budynku. Przeprowadzono rozpoznanie i stwierdzono, że podczas zdarzenia w budynku nikt nie przebywał. W wyniku przeprowadzonych czynności z pracownikami Nadzoru Budowlanego ustalono, że została naruszona konstrukcja budynku i istnieje zagrożenie dalszego zawalenia się, szczególnie ścian szczytowych na drogi dojazdowe do zamieszkałych posesji.

W związku z powyższym podjęto decyzję o wykonaniu niezbędnych prac rozbiórkowych. W tym celu na miejsce zadysponowano koparkę z miejskiego Zakładu Dróg
i Zieleni w Wołominie. Przed przystąpieniem do prac Pogotowie Gazowe zabezpieczyło przyłącze gazowe znajdujące się w sąsiedztwie budynku.

Zawalony budynek w Starych Lipinach, fot: mł.bryg. Michał Mazur, PSP Wołomin

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyburzeniu ścian i komina, do których nie sięgała koparka, usunięciu z obrzeży budynku luźnych cegieł oraz udrożnieniu dróg dojazdowych, na które spadł gruz. Na miejsce przybyli: pracownicy PWiK z Wołomina, którzy zabezpieczyli wyciek spowodowany przez spadający gruz, Straż Miejska, pracownik OPS z Wołomina oraz z-ca burmistrza Wołomina Robert Makowski. Działania ratownicze trwające ok. 5 godz. prowadziły zastępy z JRG Wołomin, OSP Wołomin oraz OSP Majdan.

Zawalony budynek w Starych Lipinach, fot: mł.bryg. Michał Mazur, PSP Wołomin

Źródło: mł.bryg. Michał Mazur, PSP Wołomin