Warsztaty szkutnicze dla początkujących w Kuligowie

Warsztaty szkutnicze dla początkujących w Kuligowie

Warsztaty szkutnicze dla początkujących, pasjonatów dawnej tradycji. Szkutnik, stolarz cieśla – chciałbyś spróbować swoich sił?

Zapraszamy na najbliższe warsztaty w Skansenie w Kuligowie, będące cyklem 5 spotkań, każde po 6 godzin.

W trakcie zapoznasz się nie tylko z historią rybactwa śródlądowego nad Bugiem, ale przede wszystkim z technikami szkutniczymi, wykorzystywanymi przez rzemieślników przy wyrobie tradycyjnych łodzi. Efektem końcowym, będzie zupełnie nowa, lecz wykonana, wspólnymi siłami prowadzących i uczestników łódź pychowa, rzeczna, „na tradycyjną nutę”, która z racji miejsca i sposobu wykonania nazwana będzie „BUŻANKĄ KULIGOWSKĄ”. Co zapewniamy ?

– udział w warsztatach prowadzonych przez doświadczonego szkutnika Dominika Wichmana, szkutnika z dziada pradziada i flisaka z zamiłowania do wszystkiego, co pływa po wodzie
– doświadczenie trudu rzemieślniczej pracy szkutnika, z wykorzystaniem prostych narzędzi i naturalnych środków do budowy łodzi
– naukę przez pracę i niezapomnianą przygodę w dobrym towarzystwie

Zajęcia będą odbywały się w dniach:
20 lipca w godzinach 10.00-15.00, sobota
21 lipca w godzinach 10.00-15.00, niedziela
7 września w godzinach 10.00-15.00, sobota
8 września w godzinach 10.00-15.00, niedziela
14 września w godzinach 10.00-15.00, sobota

Zasady rekrutacji

Rekrutacja jest otwarta, a oprócz kolejności zgłoszeń dodatkowym kryterium uczestnictwa jest przynależność do grupy defaworyzowanej (bezrobotni, młodzi do 35 lat, grupa 50+, co nie znaczy że inni chętni nie będą mogli skorzystać). Przyszli uczestnicy muszą zadeklarować chęć zaangażowania się w rozwój innych, przyszłych aktywności w sektorze turystycznym/rybackim na terenie działania Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński, co należałoby rozumieć w szczególności jako chęć dzielenia się w przyszłości swoimi doświadczeniami z warsztatów, wśród innych zainteresowanych oraz z entuzjazmem uczestniczyć w innych, przyszłych przedsięwzięciach integrujących lokalną społeczność i przybliżających dawne, a dzisiaj nieco zapomniane lokalne tradycje, dziedzictwo nadbużańskie.

Warunki udziału

Warsztaty dla uczestników są bezpłatne. W trakcie zapewniamy posiłek i popitek, każdy z uczestników sam pokrywa koszty dojazdu. Na miejscu będą do podpisania regulamin i dodatkowe oświadczenia i informacje o przetwarzaniu danych osobowych.