Wołomińscy policjanci ujawnili dziuplę samochodową w Jadowie

Wołomińscy policjanci ujawnili dziuplę samochodową w Jadowie, fot: KPP Wołomin

Dwie kradzione Mazdy, Lexusa, Nissana, karoserię Kia, oraz wiele części pochodzących głownie z samochodów japońskich ujawnili i zabezpieczyli funkcjonariusze wołomińskiej Komendy i Placówki Straży Granicznej z Terespola. Policjanci zatrzymali też 37-latka, któremu już przedstawili zarzuty paserstwa.

Kryminalni wołomińskiej Komendy oraz funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej z Terespola przeprowadzili w ubiegłym tygodniu na terenie powiatu wołomińskiego wspólne działania ukierunkowane na zwalczanie przestępczości samochodowej. Informacje jakie posiadali funkcjonariusze wskazywały, że na prywatnej posesji w Jadowie mogą znajdować części i pojazdy pochodzące z kradzieży. Policjanci udali się pod wskazany adres. Podczas kontroli znajdujących się na posesji pociętych karoserii samochodowych, funkcjonariusze ujawnili, że pola numerowe nadwozi zostały usunięte. Już wstępne czynności wskazały, że mogą one pochodzić z kradzieży.

Szczegółowe sprawdzenie karoserii Kia Sportage pozwoliło na odczytanie częściowego numeru nadwozia, który po sprawdzeniu w policyjnej bazie pasował do pojazdu o takim samym kolorze nadwozia, skradzionym w listopadzie 2017r na terenie warszawskiego Ursynowa. W budynkach gospodarczych znajdowały się dodatkowo, liczne elementy wyposażenia pojazdów posiadające numery nadające się do identyfikacji miedzy innymi: 21 sterowników elektronicznych, poduszki powietrzne oraz silnik i skrzynia biegów pochodzące głownie z samochodów japońskich a także samochodowe radio z Forda. Karoseria Kia i wszystkie te elementy zostały zabezpieczone przez kryminalnych.

Funkcjonariusze zatrzymali właściciela posesji. 37-latek trafił do policyjnej celi. Zebrany materiał dowodowy, już na tym etapie, pozwolił policjantom wydziału dochodzeniowo – śledczego wołomińskiej Komendy na przedstawienie Łukaszowi K. zarzutów paserstwa, za co może mu grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Wołomińscy policjanci ujawnili dziuplę samochodową w Jadowie, fot: KPP Wołomin

Tego samego dnia funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej zabezpieczyli dodatkowo do badań mechanoskopijnych z podejrzeniem przerobienia i ingerencji w pola numerowe 4 samochody. Na policyjny parking trafiła Mazda 3 z Zielonki, która mogła zostać zalegalizowana na podstawie dokumentów innego zniszczonego pojazdu, kolejna Mazda, tym razem 6 została zabezpieczona w komisie samochodowym na terenie Ząbek, Lexusa ze śladami usuwania oznaczeń identyfikacyjnych ujawniono w Markach, Nissan X-trail trafił na parking z gminy Radzymin.

Wszystkie te pojazdy zostaną teraz poddane szczegółowym badaniom mechanoskopijnym, na podstawie których biegły będzie mógł wskazać, czy mogą one pochodzić z przestępstwa kradzieży. Dla policjantów będzie to z kolei odpowiedź na pytanie kiedy i gdzie mogły zostać skradzione?

Wołomińscy policjanci ujawnili dziuplę samochodową w Jadowie, fot: KPP Wołomin

W przedmiotowej sprawie funkcjonariusze wołomińskiej Komendy będą prowadzić dalsze czynności i jak zapowiadają nie wykluczają kolejnych kontroli miejsc ukrywania i demontażu pojazdów pochodzących z kradzieży oraz zatrzymań osób trudniących się tym procederem.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Wołominie