Wycieczka wołomińskiej młodzieży na Węgry

Zwiedzanie jaskini - wycieczka młodzieży na Węgry

Stowarzyszenie Uczniowskie Harce Teatralne wraz z Biurem Podróży Stampol w Łęcznej zorganizowało wycieczkę młodzieży wołomińskiej na Węgry w dniach 4-8 czerwca.

Wycieczka, w której biorą udział uczniowie szkół SSP nr5 i SP nr2 w Wołominie odbywa się pod Patronatem Burmistrz Wołomina, która wraz z Zakładem Energetyki Cieplnej w Wołominie dofinansowała wyjazd.

Autokar wyruszył z Wołomina w poniedziałek o godzinie 6:30 po drodze mijając Lublin, Rzeszów, Słowację, i około 14.00 docierając do Węgier. Zamieszczamy relację z pierwszych dwóch dni wycieczki.

Dzień 1 – Poniedziałek

Po walce z czasem, udało nam się około 17 dotrzeć do jaskini Aggtelek. Jednej z największych grot kresowych w Europie, która wywarła na nas ogromne wrażenie. Szczególnie koncert w jaskini przy dźwiękach Conquest of Paradise i muzyki węgierskiej pozostanie na długo w naszej pamięci.

Następnie udaliśmy się do Piwnic Tokajskich, gdzie mogliśmy zaobserwować ponad 19000 beczek wypełnionych tym wspaniałym trunkiem. Dowiedzieliśmy się o walorach tzw. czarnej pleśni, która przyczynia się do fermentacji tokaju oraz o tym, jak wielką cenę mogą przybrać butelki wina – 5 butelek zostało sprzedanych za 6 milionów, a są też takie, które kosztują tyle, co nowe… Porsche.

Winnice Tokajskie – wycieczka wołomińskiej młodzieży na Węgry

Po około 16 godzinach podróży dotarliśmy do hotelu w Tiszaujvaros, gdzie zjedliśmy przepyszną obiadokolację i mogliśmy zapaść w upragniony sen po tych nowych wrażeniach.

Zwiedzanie winnic – wycieczka młodzieży na Węgry

Dzień 2 – Wtorek

Rano po śniadaniu ruszyliśmy z Nowego Miasta nad Cisa w kierunku tzw. węgierskiego Dzikiego Zachodu. To jedyna taka sawanna w Europie. Około 2 godzinna przejażdżka bryczką obfitowała w niesamowite widoki. Mieliśmy okazję zobaczyć bydło charakterystyczne dla tej okolicy.

Największe wrażenie zrobił pokaz ujeżdżania koni a zwłaszcza jeden pasterz na 5 wierzchowcach. Następnie ruszyliśmy do Egeru. Tam czekał nas spacer urokliwą Starówką. A po nim najbardziej wyczekiwany punkt programu – baseny termalne. Uczestnicy mieli okazje odpocząć w cieplej wodzie lub poszaleć na zjeżdżalniach. Dzień był intensywny, ale wrażenia niezapomniane.

Baseny termalne – wycieczka młodzieży na Węgry