Wyczekiwana sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Dworkowej i Głównej

Wyczekiwana sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Dworkowej i Głównej, fot. WWL24

Na tę chwilę, przyszło nam czekać długie miesiące, ale od piątku 23 września br. wiadomo, że warto było. Tegoż dnia wprowadzono wykonawcę na budowę tymczasowej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ruchliwych ulic w Markach.

Dworkowa, jak przystało
O konieczności budowy choćby tymczasowej sygnalizacji świetlnej na DW 631 z ulicą Główną i Dworkową samorządowcy Marek mówili głośno, już dwa lata temu. O modernizację, wnioskowali samorządowcy z powiatu i województwa nieco później, wielokrotnie wypowiadając się na sesjach Rady Powiatu i Sejmiku Mazowsza.

I nic w owym nawoływaniu szczególnego, zważywszy na fakt, że już w dniu uruchomienia przejazdu (marzec 2021r.) o bezpieczeństwo w tym miejscu, było naprawdę trudno. Dworkowa krzyżująca się z DW 631 i ulicą Główną szybko stała się jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na komunikacyjnej mapie powiatu.

Co prawda początkowo planowano zakończenie prac projektowych w II kwartale ub. roku, ale jak to zazwyczaj bywa, nie wszystko poszło tak, jak powinno. Dopiero w tegoroczne lato Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisał umowę z wykonawcą robót – firmą Traffic Polska. Wspomniana, polegać ma na budowie tymczasowej sygnalizacji świetlnej na wspomnianym skrzyżowaniu, „tymczasowej”, bowiem w niedalekiej przyszłości DW 631 będzie kompleksowo remontowana.

Samorząd województwa mazowieckiego planuje rozbudować to skrzyżowanie, powstaną przejście dla pieszych, prawo i lewoskręty, a także łącznik dla ścieżki rowerowej. Sygnalizacja powstanie dzięki umowie trzech podmiotów: gminy Marki, Powiatowi wołomińskiemu i Sejmiku Mazowieckiego.