Zakończono modernizację skweru Lotników Brygady Pościgowej w Zielonce

Zakończono modernizację skweru Lotników Brygady Pościgowej w Zielonce, fot. zielonka.pl

Lądowaniem samolotu w Zielonce Bankowej zakończyła się zeszłoroczna modernizację skweru Lotników Brygady Pościgowej.

Na skwerze zamontowane zostały specjalne ławki, które łącznie z zarysem w kostce brukowej utworzyły przestrzenny obiekt nawiązujący do myśliwca PZL P.11

Przypomnijmy, że uchwałą Rady Miasta Zielonka, teren rekreacyjny w Zielonce Bankowej otrzymał oficjalną nazwę Skweru Lotników Brygady Pościgowej.

Konstrukcją modelu myśliwca i i nazwą skweru upamiętniono lotnisko wojskowe, które funkcjonowało w Zielonce we wrześniu 1939 roku. W czasie kampanii wrześniowej stacjonowała tu Myśliwska Brygada Pościgowa oraz trzy inne jednostki lotnicze, należące do lotnictwa armii „Modlin”.

Zakończono modernizację skweru Lotników Brygady Pościgowej w Zielonce, fot. zielonka.pl

Nawiązując do historii, główna parkowa ścieżka symbolizuje pas startowy, zaś specjalne ułożenie nawierzchni jest zarysem linii samolotu PZL P.11. Teraz ten zarys został uzupełniony o funkcjonalne elementy przestrzenne, które nadały kształt samolotu.

W ubiegłym roku Miasto wydatkowało na modernizację tej przestrzeni 660 tys. zł.

Powstał nowy plac zabaw, przeorganizowaliśmy siłownię plenerową. Pojawiły się tam zupełnie nowe alejki z nawierzchnią mineralną (wodoprzepuszczalną) ławki i inne elementy małej architektury. Skwer został oświetlony, a całość dopełniły liczne nasadzenia zieleni. Dziś to miejsce cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców głównie Zielonki Bankowej. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia tej przestrzeni rekreacyjnej z elementami edukacyjnymi związanymi z historią wojennej Zielonki.