Zatrzymano kolejną osobę związaną z korupcją w Starostwie Powiatowym w Wołominie

CBA, fot: cba.pl

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie zatrzymali byłego pracownika Starostwa Powiatowego w Wołominie, który pracował w Wydziale Budownictwa i procedował w wydawaniu decyzji administracyjnych dotyczących pozwoleń na budowę dla inwestorów indywidualnych i deweloperów.

Mężczyzna został zatrzymany w Warszawie. W Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, która nadzoruje postępowanie, zatrzymany usłyszał zarzut przyjmowania korzyści majątkowych.

To kolejna osoba zatrzymana do śledztwa dotyczącego przyjmowania i udzielania korzyści majątkowych urzędnikom Starostwa Powiatowego w Wołominie.

Proceder korupcyjny polegał na przyjmowaniu łapówek przez urzędników Starostwa Powiatowego w Wołominie oraz Powiatowego Inspektoratu Budowlanego w Wołominie, wykonujących czynności służbowe w postępowaniach administracyjnych dotyczących inwestycji budowlanych. Korzyści były udzielane przez inwestorów zarówno na etapie wydawania decyzji budowlanych jak i odbioru budynku do użytkowania.

Trwający od kilku lat proceder w lutym 2019 r. został przerwany przez CBA. Wówczas zostały zatrzymane pierwsze osoby. Dotychczas status podejrzanych w sprawie uzyskało 8 osób, w tym byli urzędnicy Starostwa Powiatowego w Wołominie oraz Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Wołominie, jak również przedsiębiorcy działający w branży deweloperskiej z okolic Warszawy.

– Nie ma przyzwolenia w Starostwie Powiatowym w Wołominie oraz podległych jednostkach na działania niezgodne z prawem. Pracownicy samorządowi zobowiązani są do kierowania się wartościami i zasadami zawartymi w Kodeksie Etyki, wyznaczającym standardy postępowania pracowników Starostwa Powiatowego w Wołominie. Dlatego od początku 2019 roku Zarząd Powiatu Wołomińskiego w pełni współpracuje z Prokuraturą oraz Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, by wyjaśnić nieprawidłowości z lat poprzednich – poinformował Karol Szyszko, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Wołominie.