Zmusił znajomego siłą do podpisania weksla na 200 tys. złotych

Zmusił znajomego siłą do podpisania weksla na 200 tys. złotych, fot. policja.pl

Byli znajomymi, jeden drugiemu pożyczał pieniądze, jednak podczas ostatniego spotkania i rozliczenia finansowego, 46-latek zażądał od 49-latka oddania pieniędzy w kwocie 200 tys. złotych. Gdy ten odmówił, tłumacząc, że takiego długu nie posiada, został przemocą zmuszony do podpisania weksla na kwotę, na jaką miał opiewać „rzekomy dług”.

46 i 49 latek znali się dobrze od blisko 12 lat. Młodszy kolega świadczył starszemu usługi budowlane, ten z kolei odwdzięczał się serwisem wulkanizacyjnym. Od 2015 roku 49-latek pożyczał też od znajomego pieniądze, które miał spłacać w gotówce z odpowiednim procentem. Kilka dni temu ponownie doszło do spotkania mężczyzn, podczas którego dłużnik miał oddać kolejną ratę pożyczonych pieniędzy. Gdy 49-latek zjawił się pod posesją kolegi, ten oświadczył mu, że oprócz przyniesionych pieniędzy musi jeszcze oddać 200 tys. złotych, które ten miał mu być winny.

Pomiędzy mężczyznami wywiązała się dyskusja, w trakcie której 46-latek zażądał kolejny raz oddania pieniędzy lub podpisania weksla na kwotę „rzekomego długu”. 49-latek odmówił, wówczas kolega złapał go za szyję, zaczął podduszać dociskając go do ziemi, grożąc przy tym uszkodzeniem ciała i pozbawieniem życia całej rodziny. Gdy na miejscu pojawiała się żona napastnika, ten nakazał jej podanie kija bejsbolowego, którym uderzał poszkodowanego po całym ciele, nadal grożąc utratą zdrowia i życia najbliższych. Obawiając się o swoje zdrowie i życie mężczyzna podpisał dokument, na którym widniał napis weksel, po czym został uwolniony.

Poszkodowany fakt ten niezwłocznie zgłosił w wołomińskiej komendzie. Kilka godzin później funkcjonariusze zatrzymali podejrzewanego o ten czyn 46-latka. W miejscu jego zamieszkania ujawnili również kilka dokumentów opisanych jako weksel zawierających dane dłużnika 49-latka oraz wystawcy 46-latka. Dokumenty te zostały zabezpieczone, mężczyzna trafił do policyjnej celi.

46-latek już został przesłuchany i usłyszał zarzut wymuszenia rozbójniczego oraz użycia w pobiciu niebezpiecznego przedmiotu, za co może mu grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności. Zebrany materiał dowodowy trafił do prokuratury w Wołominie. Prokurator złożył w miejscowym sądzie wniosek o zastosowanie wobec podejrzewanego tymczasowego aresztowania. Sąd wniosek rozpatrzył pozytywnie, 46-latek najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie śledczym.