Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT na kursie z brytyjskimi instruktorami

Polsko-brytyjski kurs dla podoficerów - 5 Mazowiecka Brygada OT fot: 5MBOT

W sobotę zakończył się polsko – brytyjski kurs adresowany do podoficerów Wojsk Obrony Terytorialnej. Instruktorami byli brytyjscy żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce, a wzięli w nim udział także mazowieccy terytortialsi.

Kurs adresowany był do podoficerów oraz kandydatów do tego korpusu. W jego organizację zaangażowała się 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej oraz brytyjscy żołnierze z Royal Dragoon Guards, którzy stacjonują w Polsce w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

W kursie wzięli udział gospodarze kursu, czyli żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej . Zajęcia trwały sześć dni. Odbywały się na obiekcie treningowym podlaskich terytorialsów oraz na terenie poligonu w Orzyszu. W ramach kursu terytorialsi, pod okiem brytyjskich instruktorów, ćwiczyli atak sekcją lekkiej piechoty, taktykę w terenie zurbanizowanym, rozpoznanie obiektu, działanie na punkcie kontrolnym, strzelania na trenażerze przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, a także przywództwo i dowodzenie.

Ostatnie dwa dni poświęcone były na ćwiczeniu na interaktywnym symulatorze VBS procedury „call for fire”, czyli wezwania wsparcia artylerii. W sobotę w Bemowie Piskim odbyło się wręczenie certyfikatów uczestnikom szkolenia.

 

W Wojskach Obrony Terytorialnej podoficerowie są ważnym ogniwem szkoleniowym, dowodzą sekcjami lekkiej piechoty, które stanowią podstawowy element bojowy formacji, dlatego tak ważne jest szkolenie ich na najwyższym poziomie.