Części z kradzionych samochodów znalezione w gminie Tłuszcz

Części z kradzionych samochodów znalezione w gminie Tłuszcz, fot: policja.pl

Elementy karoserii, silniki samochodowe, oraz znaczne ilości podzespołów samochodowych ujawnili i zabezpieczyli funkcjonariusze wołomińskiej Komendy oraz Placówki Straży Granicznej w Terespolu na terenie dwóch „szrotów samochodowych” w gminie Tłuszcz.

Kryminalni wołomińskiej Komendy oraz funkcjonariusze i biegli z Placówki Straży Granicznej w Terespolu przeprowadzili w ubiegłym tygodniu na terenie powiatu wołomińskiego kolejne już, wspólne działania ukierunkowane na zwalczanie przestępczości samochodowej. Informacje jakie posiadali funkcjonariusze wskazywały, że na terenie jednego ze „szrotów samochodowych” w gminie Tłuszcz mogą znajdować części i pojazdy pochodzące z kradzieży. Policjanci udali się pod wskazany adres. Podczas kontroli znajdujących się na posesji pociętych karoserii samochodowych, silników i skrzyń biegów, funkcjonariusze na kilku ujawnili oznaczenia indywidualne producenta, na podstawie których odczytali numery VIN pojazdów.

Funkcjonariusze wspólnie z biegłymi na terenie posesji ujawnili i zabezpieczyli do badań dwie karoserię lexusa, elementy karoserii audi Q5 i volvo XC90 oraz fotele od forda mustanga. Odczytane numery wskazywały, że pochodzą z samochodów skradzionych m.in. w Kobyłce, warszawskiej Białołęce, Żoliborzu i Wilanowie. W toku wykonywania dalszych czynności funkcjonariusze udali się również na teren drugiej posesji należącej do 29-letniego mężczyzny.

Części z kradzionych samochodów znalezione w gminie Tłuszcz, fot: policja.pl

Tam kryminalni i funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili i zabezpieczyli kolejne elementy karoserii i wyposażenia pojazdów m. in. mazdy 3, mazdy CX3, infinity, nissana X-Trial, lexusa, audi Q5, 3 silniki, w tym od forda mustanga, toyoty CHR i lexusa. Ponadto ujawnili i zabezpieczyli znaczne ilości podzespołów samochodowych niewiadomego pochodzenia od pojazdów różnych marek. W wyniku wstępnych sprawdzeń funkcjonariusze ustalili, że części pochodzą z pojazdów utraconych w Warszawie, na terenie województwa mazowieckiego oraz w Austrii. Ich szacowana wartość to kwota ponad 1,5 mln złotych. `

Funkcjonariusze zatrzymali 29-latka, właściciela posesji. Zebrany materiał dowodowy, już na tym etapie, pozwolił policjantom wydziału dochodzeniowo – śledczego wołomińskiej Komendy na przedstawienie mu 14 zarzutów popełnienia przestępstwa paserstwa, za co może mu grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Zabezpieczone karoserie, elementy wyposażenia pojazdów i części zostaną teraz poddane szczegółowym badaniom mechanoskopijnym, na podstawie których biegli będą mogli potwierdzić, że pochodzą z przestępstwa kradzieży.

W przedmiotowej sprawie funkcjonariusze wołomińskiej Komendy będą prowadzić dalsze czynności i już zapowiadają kolejne kontrole miejsc ukrywania i demontażu pojazdów pochodzących z kradzieży oraz zatrzymania osób trudniących się tym procederem.