Kampania społeczna pt. „Piłeś? Nie siadaj za kierownicą”

W sobotę, 8 października, około godziny 12:15, w Markach doszło do wypadku samomochodu z jednośladem, w którym ranny został motocyklista. Mężczyzna osobówki był pijany. Na szczęście była to tylko kampania społeczna. Kampania propaguje całkowitą trzeźwość za kierownicą, zgodnie z zasadą „piłeś – nie siadaj za kierownicą żadnego pojazdu!”

Kierujący samochodem osobowym stracił panowanie nad pojazdem, wpadł w poślizg na prostym odcinku drogi, potrącił motocyklistę i uderzył w przydrożne drzewo. Pojazdem podróżowały dwie osoby. Siła uderzenia była tak duża, że pasażerka wypadła z auta przez szybę czołową, gdzie została w niej uwięziona. Strażacy musieli użyć sprzętu hydraulicznego, aby uwolnić poszkodowaną. Niestety, pomimo wysiłku służb ratunkowych 22-letniej kobiety nie udało się uratować. Mogłaby żyć, gdyby miała zapięte pasy. Po zbadaniu kierującego oplem na trzeźwość okazało się, że mężczyzna był pijany – w organizmie miał prawie 1,5 promila alkoholu.

Kierowca został zatrzymany przez Policję do wytrzeźwienia i przeprowadzenia z nim dalszych czynności. Teraz 29-latek będzie musiał liczyć się z poważnymi konsekwencjami swojego skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania. Na miejsce zadysponowane zostały trzy zastępy straży pożarnej: OSP Marki, OSP Słupno oraz ratowników medycznych z firmy Kam-Med Ratownictwo Medyczne & Szkolenia z zakresu Pierwszej Pomocy.

Zapięte pasy w momencie wypadku drogowego to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Z przeprowadzonych na świecie badań wynika, że 50% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych mogłoby żyć, gdyby w chwili zdarzenia miały zapięte pasy!

Na miejscu wydarzenia byli również z nami ratownicy z RES Stowarzyszenie, którzy pokazali techniki jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zgodnie z ideą projektu najlepszą metodą zapobiegania niebezpieczeństwu na drogach jest edukacja. Wszyscy użytkownicy dróg powinni być wyposażeni w wiedzę z zakresu bezpiecznych zachowań i mieć motywację do korzystania z tej wiedzy na co dzień. Wielu kierowców zdaje się wciąż nie dostrzegać zagrożenia, jakie niesie ze sobą przesadzanie z prędkością. I tak długo jak tak się dzieje, kampanie tego typu to konieczność.

Przypominamy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Zatrzymane na gorącym uczynku przez policjantów osoby za jazdę na podwójnym gazie mogą utracić prawa jazdy i trafić do więzienia.

Serdeczne podziękowania dla naszych statystów / poszkodowanych m. in. motocykliście Hermunen Hermes, Sara Kowalczyk oraz Damian Mutryn. Dziękujemy również po raz kolejny Skup Aut Kasacja Pojazdów i Laweta z Misiem 604 997 557 za bezpłatne udostępnienie aut i lawety do pokazów.