Lekcje o Mazowszu w Europie

Lekcje o Mazowszu w Europie, ilustracja: mazovia.pl

To już piąta edycja konkursu na najciekawsze scenariusze lekcji o Mazowszu. Tym razem nauczyciele zmierzą się z hasłem „Mazowsze w Europie”. Prace można przesyłać do 18 marca br.

Zadaniem nauczycieli, wzorem poprzednich edycji, jest opracowanie scenariusza zajęć z zakresu edukacji regionalnej. Tematem przewodnim jest „Mazowsze w Europie”. Tak sformułowany temat pozwala na różnorodne ujęcia miejsca i roli regionu – w perspektywie geograficznej, historycznej, kulturowej, przyrodniczej, gospodarczej, społecznej czy politycznej. Jak podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, Unia Europejska odgrywa ogromną rolę w rozwoju Mazowsza. – Unia Europejska uczy nas solidarności, wzajemnego szacunku, otwartości. Daje poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa. To dziś wartości niezwykle cenne. Unia Europejska wyciągnęła do nas pomocną dłoń w walce z pandemią, pozwoliła nam doposażyć szpitale czy wesprzeć przedsiębiorców. Korzystamy też ze środków na zrealizowanie wielu inwestycji drogowych, w szkołach czy muzeach – dodaje Elżbieta Lanc.

Materiał powinien być przygotowany dla wybranej grupy wiekowej: 7–9 lat, 10–14 lat lub 15–18 lat. Do konkursu można zgłosić tylko jeden scenariusz. Prace powinny być poprawne merytorycznie i metodycznie, ale także innowacyjne w doborze treści, środków dydaktycznych i metod.

Lekcje regionalizmu
Edukacja regionalna jest niezwykle istotna, przekonuje dr Beata Jurkowicz, FRSE, ekspertka Team Europe. – Nie tylko rozwija wiedzę o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową i europejską, ale również sprzyja zakorzenieniu w małej ojczyźnie, co jest ważnym składnikiem procesu integracji europejskiej. – Jak dodaje dyrektor MSCDN Jarosław Zaroń, tegoroczny temat daje wiele możliwości, łączy edukację regionalną z integracją europejską. – Dysponujemy zasobem fascynujących biografii Mazowszan, możemy zatem przygotować niecodzienne lekcje i przy okazji spróbować swoich sił w zawodach z innymi nauczycielami – podsumowuje dyrektor.

Nagrody
„Lekcje o Mazowszu” przybliżają młodemu pokoleniu historię i dziedzictwo regionu, zaznacza Izabela Stelmańska, z-ca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim. – Scenariusze stanowią inspirację do prowadzenia zajęć z regionalizmu. Najlepsze prace zostaną opublikowane w formie książki, która trafi do wszystkich mazowieckich szkół. Zachęcam wszystkich nauczycieli do korzystania z tej publikacji.

Co więcej w każdej kategorii przewidziano także nagrody pieniężne – I miejsce 2,5 tys. zł, II miejsce 1,5 tys. zł, III miejsce 1 tys. zł, a autorzy wyróżnionych scenariuszy otrzymają po 500 zł.

Szczegółowe informacje
Scenariusz zajęć wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przesłać na adres: iwona.moczydlowska@mscdn.edu.pl. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu, który można znaleźć w zakładce „Kultura i turystyka” (następnie „Marketing terytorialny” – „Lekcje o Mazowszu”). Zgłoszenia można przesyłać do 18 marca br.

Organizatorem przedsięwzięcia jest samorząd Mazowsza we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.