Mazowsze wspiera Ukrainę

Mazowsze wspiera Ukrainę, fot. mazovia.pl

22 agregaty prądotwórcze o różnej mocy wraz z olejem niezbędnym do ich uruchomienia trafią do Winnickiej Obwodowej Administracji Wojskowej w Ukrainie. Sprzęt zakupiony przez samorząd województwa mazowieckiego dostarczą pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. Na zakup agregatów samorząd województwa przeznaczył 160 tys. zł. Sprzęt przekazali dzisiaj marszałek Adam Struzik i przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Sejmik Województwa Mazowieckiego wspiera Ukrainę od czasu wybuchu wojny. Na zakup i przekazanie pomocy humanitarnej samorząd województwa przeznaczył 5 mln zł. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, mieszkańcy zaprzyjaźnionych z Mazowszem obwodów cały czas mogą liczyć na wsparcie. – Do tej pory przekazaliśmy do Ukrainy m.in. 16 w pełni wyposażonych ambulansów, aparaty RTG, leki, a także środki higieniczne, koce, kołdry, poduszki, odzież termoaktywną, sprzęt pożarniczy itp. W sumie to ponad 2,4 mln zł wsparcia. Ciągle napływają do nas prośby o pomoc. Tym razem o przekazanie agregatów prądotwórczych.

Mazowsze wspiera Ukrainę, fot. mazovia.pl

Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski zaznacza, że sytuacja w Ukrainie jest naprawdę trudna. – Te agregaty przydadzą się w punktach, w których mieszkańcy Ukrainy mogą skorzystać z Internetu, mieć dostęp do prądu. Spowodowane rosyjskim ostrzałem odcięcia prądu dotyczą całej Ukrainy. To ogromne utrudnienie dla jej mieszkańców. Agregaty, które wysyłamy do Obwodu Winnickiego, to już kolejne wsparcie samorządu województwa mazowieckiego dla Ukrainy.

W ramach udzielonego przez samorząd Mazowsza wsparcia Winnicka Obwodowa Administracja Wojskowa w Ukrainie otrzyma sprzęt, niezbędny zwłaszcza do funkcjonowania tzw. Punktów Niezwyciężoności, w których mieszkańcy mogą się ogrzać, podgrzać posiłki czy naładować telefon. Przekazany sprzęt to:
– 12 agregatów prądotwórczych ADLER AD 688S,
– 4 agregaty prądotwórcze Grupel GR 6500,
– agregat prądotwórczy FOGO F 8000 R,
– 5 agregatów prądotwórczych Promac ES 5000,
– 88 sztuk oleju do agregatów STIGA SAE30 0,6 L.