Nowe mierniki jakości powietrza w powiecie wołomińskim

Czujnik jakości powietrza , fot: airly.eu

Na terenie powiatu wołomińskiego zamontowano kolejne mierniki jakości powietrza w systemie AIRLY, które służą do pomiaru: pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10, a także temperatury, wilgotności i ciśnienia.

Wyniki prezentowane są w czasie rzeczywistym, na stronie www.powiat-wolominski.pl w zakładce AIRLY Stan powietrza w powiecie oraz w aplikacji Airly, dostępnej na urządzeniach mobilnych pracujących w systemie Android i IoS.

Nowe mierniki w ilości 10 szt., zostały rozmieszczone tak, aby uzupełnić istniejącą już sieć tych punktów na terenie powiatu, sponsorowaną przez urzędy miast i gmin oraz inne instytucje. Nowe mierniki znajdują się w miejscowościach: Ząbki, Kobyłka, Ciemne, Stare Załubice, Ostrówek, Poświętne, Równe, Mokra Wieś, Urle, Dąbrówka.

Dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, obecnie w każdej gminie powiatu wołomińskiego znajduje się przynajmniej 1 miernik. Łącznie jest ich 26, z tego najwięcej w Markach – 8 mierników i w Wołominie – 4. Szansą na zwiększenie ilości mierników w naszej okolicy jest m.in. prowadzona przez Fundację Aviva akcja pn. „Wiem, czym oddycham”. Na stronie www.wiemczymoddycham.pl można zagłosować na proponowane lokalizacje.

Mierniki jakości powietrza w powiecie wołomińskim

Instalacja inteligentnego systemu monitorującego stan jakości powietrza pozwala m.in. na: uzyskanie szybkiej informacji nt. stanu powietrza w monitorowanym terenie, zaplanowanie aktywności na świeżym powietrzu, wybór godziny spaceru z dzieckiem, czy wybór miejsca zajęć wychowania fizycznego (sala lub boisko). Stan powietrza jest szczególnie ważny dla osób starszych lub osłabionych.

Za pomocą tego systemu można również uzyskać informacje o prognozie jakości powietrza, a także o „historii”. Informacje nt. jakości powietrza pomogą nam także zaplanować wycieczki w czystsze tereny naszego powiatu lub kraju.

Jakość powietrza sprawdzą Państwo również na stronie głównej portalu WWL24, gdzie umieściliśmy wskaźnik stanu zanieczyszczenia powietrza w Wołominie. Aktualizowane na bieżąco dane pochodzą z sensora zainstalowanego przez Zakład Energetyki Cieplnej na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Piłsudskiego w Wołominie.

Wskaźnik sensora Airly na stronie portalu WWL24