płk. Gurgielewicz nowym Dowódcą 5MBOT

płk. Gurgielewicz nowym Dowódcą 5MBOT, fot: 5MBOT

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Oborny Terytorialnej odbyło się oficjalne przekazanie obowiązków pomiędzy dotychczasowym dowódcą pułkownikiem Andrzejem Wasielewskim a pułkownikiem Mieczysławem Gurgielewiczem.

Na uroczystość przekazania przybył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał dywizji Wiesław Kukuła. W ceremonii przekazania dowodzenia w 5 MBOT udział wzięli: dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski, Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Przemysław Owczarek oraz dowódcy podległych batalionów lekkiej piechoty 5 MBOT. Dzięki połączeniu wideo, w uroczystości mieli okazję uczestniczyć także dowódcy brygad OT z całej Polski.

Podczas uroczystości gen. Kukuła podziękował dotychczasowemu dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej za zbudowanie od podstaw struktur jednostki.

– Pamiętam te koszary, ich obraz zestawiam z tym co dziś widzę, z tym jak żyją dzisiaj, z faktem, że w brygadzie służy dzisiaj ponad 2 tysiące żołnierzy. Wszystko to, jest zasługą zespołu, który zbudował Pan pułkownik Wasielewski. To jest od A do Z jego zasługa i w historii sił zbrojnych, te zasługi pozostaną na zawsze i nie będą nigdy kwestionowane – powiedział gen Kukuła podsumowując trzy letnią służbę pułkownika Wasielewskiego w 5 Brygadzie OT.

Generał Kukuła wyraził przekonanie, iż pułkownik Gurgielewicz, będzie godnym następcą pułkownia Wasielewskiego, a jego doświadczenie na stanowisku zastępcy dowódcy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozwoli sprostać stojącym przed nim wyzwaniu.

– Dziś do 5 Brygady przychodzi Dowódca, który całe swoje doświadczenie zdobywał przede wszystkim w jednostkach lądowych oraz na misji zagranicznej. Posiada bardzo ciekawe doświadczenia, przed objęciem tego stanowiska ukoronowane funkcją zastępcy dowódcy brygady – powiedział generał Kukuła – trzymam mocno kciuki, żebyś rozwinął tą brygadę.
W swoim przemówieniu pożegnalnym, żegnający się z mundurem wojskowym, pułkownik Wasielewski przede wszystkim podziękował swoim podwładnym, przełożonym a także dowódcom batalionów za dotychczasową współpracę i w krótkich żołnierskich słowach podsumował swoją służbę.

– Sukces, który osiągnęliśmy w naszej Brygadzie to jest nie tylko praca moja, ale także mądre dowodzenie w Wojskach Obrony Terytorialnej. Zostawiam jednostkę w dobrym stanie i wierzę w to, że pułkownik Gurgielewicz będzie godnie kontynuował moje dzieło i rozwijał je zgodnie ze standardami Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział kończący służbę płk Andrzej Wasielewski.

Obejmujący obowiązki dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Gurgielewicz, powiedział, że zadanie przed jakim staje jest dla niego ogromnym wyzwaniem i wielką odpowiedzialnością.

– Biorę w tym momencie odpowiedzialność za żołnierzy, pracowników, funkcjonowanie całej jednostki. Myślę ze w tym momencie zaciągam ogromny kredyt zaufania u Pana generała. Zapewniam, że będę kontynuował dzieło pułkownika Wasielewskiego – mówił nowy dowódca mazowieckich terytorialsów.

płk Mieczysław Gurgielewicz z dniem 1 maja br., decyzją Ministra Obrony Narodowej został wyznaczony na Dowódcę 5 Mazowieckiej Brygady OT . Na tym stanowisku, planuje inwestować w rozwój żołnierzy, ich kompetencje i talenty. Jego priorytetowym obszarem działania będzie szkolenie pododdziałów brygady. Bardzo ważnym obszarem jest dla niego także współpraca z lokalną społecznością.