Przetarg rozstrzygnięty, wykonawca wyłoniony

Obwodnica Marek, fot: WWL24

Wyłoniono wykonawcę na wybudowanie nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 635 do węzła Wołomin na obwodnicy Marek. Firma Colas Polska ma dwa lata na wykonanie zadania od momentu podpisania umowy.

Droga wojewódzka nr 635 (DW635) to trasa położona w północnej części aglomeracji warszawskiej, na terenie gmin Wołomin i Radzymin. – Warunki ruchu są katastrofalne, przez co kierowcy stoją tutaj codziennie w ogromnych korkach, nie tylko w godzinach szczytu – relacjonuje Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Przebudowa tego odcinka drogi była planowana od dawna. Początkowo pracami miało zająć się konsorcjum Sallini, ale w maju 2018 roku, wobec braku satysfakcjonującego postępu robót, GDDKiA rozwiązała umowę z wykonawcą, a termin realizacji rozbudowy drogi po raz kolejny się oddalił.

– Wielokrotnie interweniowałem w tej sprawie. Rozwój regionu powoduje wzmożony ruch na tym odcinku drogi, a jej przepustowość jest zdecydowanie niewystarczająca, co stwarza dodatkowe zagrożenie dla kierowców. Rozbudowa trasy poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu. Cieszy, że cała inwestycja nabrała tempa. – mówi radny Strzałkowski.

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich wyłonił wykonawcę budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 635 do węzła ”WOŁOMIN” na trasie S-8. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma COLAS Polska Sp z o. o. Prace zostały wycenione na ponad 19 mln zł, z czego część finansowana będzie przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Planowana jest m.in. budowa i przebudowa skrzyżowań, budowa dodatkowych jezdni do obsługi sąsiednich nieruchomości, zjazdów do przyległych posesji, ciągów pieszych i rowerowych, budowa urządzeń ochrony przed hałasem, budowa i przebudowa systemu odwodnienia, przebudowa sieci oświetlenia ulicznego. Wykonawca od momentu podpisania umowy ma 24 miesiące na zrealizowanie umowy. Droga DW635 jest fragmentem Małej Obwodnicy Warszawy, która ma służyć ruchowi lokalnemu między miejscowościami satelitarnymi Warszawy.

Obecnie DW635 rozpoczyna się w centrum Radzymina, a dalej przechodzi nad jego obwodnicą w ciągu drogi ekspresowej S8 nie łącząc się z nią. Następnie kieruje się ku północno-wschodniej części Wołomina i kończy swój bieg na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 634. W przyszłości DW635 ma mieć zupełnie inny przebieg. Swój bieg rozpocznie w rejonie węzła Struga, czyli węzła drogi wojewódzkiej nr 631 oraz drogi krajowej nr 8. Następnie szlak poprowadzi równolegle do rzeki Czarna. Po drodze przewiduje się węzeł Wołomin z drogą ekspresową S8- obwodnicą Marek. Ostatni fragment stanowi obejście nową trasą Wołomina od północy oraz wschodu, aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 634. Od tego miejsca bezpośrednią kontynuacją DW635 jest droga wojewódzka Wołomin – Okuniew – Wiązowna. Obecny przebieg DW635 zostanie prawdopodobnie w przyszłości zdegradowany do drogi powiatowej lub gminnej. Podmiotem odpowiedzialnym za realizację tych zadań jest Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.