Przebudowa pomnika „Dziesięciu Powieszonych” podzielona na dwa etapy

Przebudowa pomnika "Dziesięciu Powieszonych" w Markach

W lutym ogłoszono przetarg na przebudowę terenu obok pomnika Dziesięciu Powieszonych, położonego między siedzibą MOK im. Tadeusz Lużyńskiego a kamienicami Briggsów. Do postępowania w formule „zaprojektuj i wybuduj” nie stanął żaden wykonawca.

W tej sytuacji samorząd Marek zdecydował się podzielić postępowanie na dwa etapy: projektowania i wykonawczy. W maju została podpisana umowa na wykonanie projektu i uzyskanie niezbędnych zezwoleń oraz opinii z wołomińską firmą Aster-Park, która ma wykonać zlecone prace do 15 września. Po ich zakończeniu, wybrany zostanie wykonawca prac budowlanych.

Przebudowa pomnika „Dziesięciu Powieszonych” w Markach

Kluczowym elementem Skweru Pamięci Narodowej (bo taką nazwę otrzyma przebudowane miejsce) pozostaje pomnik, przypominający o zbrodni dokonanej w październiku 1942 r., gdy m.in. w Markach, w odwecie za akcję Armii Krajowej, powieszono więźniów Pawiaka. Do niego będą prowadzić chodniki. Wokół skweru powstanie ścieżka mineralno-żywiczna. Na tyłach pomnika powstaną pergola i mur pamięci z trzema blendami nawiązującymi do architektury mareckich kamienic. Znajdą się tam tablice: z najważniejszymi bitwami w dziejach polskiego oręża, najważniejszymi datami w historii państwa oraz cytat marszałka Józefa Piłsudskiego „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”. Całość uzupełnią oświetlenie i drewniane ławki na podmurówce.

Przebudowa pomnika „Dziesięciu Powieszonych” w Markach

Źródło: UM Marki