Przygotowanie do sezonu zimowego w powiecie wołomińskim

Pług, piaskarko-solarka, fot: fotolia.com

20 listopada padał pierwszy w tym roku śnieg, dlatego jednym z punktów porządku obrad Komisji Rozwoju Gospodarczego Rady Powiatu Wołomińskiego był stan przygotowania Wydziału Inwestycji i Drogownictwa (WID) Starostwa Powiatowego w Wołominie do sezonu zimowego.

Informacji w tej sprawie udzielali zastępca naczelnika WID Rafał Urbaniak oraz skarbnik powiatu Jadwiga Tomasiewicz. W budżecie na zakupy inwestycyjne związane z zimowym utrzymaniem dróg zarezerwowano 697 000 zł. Potrzebny jest zakup nowego samochodu ciężarowego, pługa, piaskarko – solarki oraz używanej frezarki do nawierzchni asfaltowej. Stary, ponad dwudziestoletni samochód ciężarowy będący na stanie WID nie nadaje się już do naprawy. Podczas posiedzenia radni zostali poinformowani, że obszar powiatu wołomińskiego został podzielony na 5 sektorów w zakresie odśnieżania. Pierwszy sektor to Jadów ze Strachówką obsługiwany przez firmę zewnętrzną, podobnie jak drugi sektor Poświętne i Klembów, trzeci – Tłuszcz oraz czwarty: Radzymin z Dąbrówką. Piąty sektor to miasta: Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Ząbki oraz Marki. Jest to sektor odśnieżany  przez wydział, dlatego zakupy inwestycyjne są jak najbardziej potrzebne. Obecnie trwają procedury wyłaniania wykonawców na usługę odśnieżania w czterech sektorach. Dodatkowo WID zapewnia bieżące naprawy ubytków nawierzchni.

Zimowe utrzymanie dróg powiatowych w sezonie 2016/2017 podsumowała przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego Magdalena Suchenek: – Rozmawiałam z mieszkańcami powiatu o tym, jak oceniają zeszłoroczne utrzymanie dróg w sezonie zimowym i usłyszałam pozytywną ocenę. Tylko raz służby spóźniły się, bo wczesnym rankiem były duże oblodzenia dróg i piaskarko-solarki wyruszyły na drogi powiatowe po godzinie siódmej rano. Mieszkańcy ocenili, że w powiecie wołomińskim drogi powiatowe w sezonie zimowym były lepiej utrzymane niż w sąsiednich powiatach. Podsumowując, mam nadzieję, że podobne opinie będą także po obecnym sezonie. Mieszkańcom powiatu wołomińskiego oraz wszystkim uczestnikom ruchu drogowego życzę przede wszystkim bezpiecznych dróg, właściwego przygotowania pojazdów do zimy, rowerzystom i pieszym, aby byli widoczni na drodze, szczególnie po zmroku. Do wszystkich apeluję o zachowanie ostrożności  i rozsądek.

źródło: Starostwo Powiatowe w Wołominie