skrzyżowanie Szosy Jadowskiej i Al. Niepodległości, fot. WWL24

Po otwarciu tunelu w ul. Geodetów w Wołominie mieszkańcy nadal tkwią w ogromnych korkach. Głównym winowajcą tej sytuacji jest skrzyżowanie ulic Szosa Jadowska i Al. Niepodległości, które w przyszłości ma zostać przebudowane. Gmina i Powiat chciałyby, żeby w tym miejscu powstało rondo turbinowe jednak Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie zrezygnował z takiego rozwiązania. Dlaczego?

Na spotkaniu, które odbyło się w środę w Urzędzie Miasta w Wołominie obecny był zastępca dyrektora ds. inwestycji MZDW w Warszawie – Mariusz Kozera. Z prostej przyczyny zrezygnowaliśmy z budowy ronda, ponieważ nie przeniosłoby obciążenia, które jest generowane przez tunel pod koleją. Jak zapewnił skłoniły ich do tego matematyczno-analityczne wyliczenia z pomiaru ruchu, które przeprowadził Departament Nieruchomości. Zamiast ronda powstać ma skrzyżowanie skanalizowane z sygnalizacją świetlną.

– Skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną stoi nad skrzyżowaniem z drogą okrężną, także przepustowość ma zdecydowanie większą. Poza tym na sygnalizacji świetlnej jest możliwość ruchu na sterownikach, sama akomodacja też daję możliwość tego ruchu. – dodał.

Jak będzie wyglądać skrzyżowanie? Posłuchajcie:

Reklama

Takie rozwiązanie nie przekonuje władz miasta i powiatu. Starostwo chciałoby aby na skrzyżowaniu powstało rondo turbinowe. – Natężenie ruchu i badania, którymi Państwo (MZDW, red.) dysponujecie, są sprzed dwóch lat, kiedy przejazd był zamknięty. Jak dodaje Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jerzy Mikulski – mówiąc w imieniu powiatu, będziemy starali się i dalej występowali o zmianę tej decyzji i budowę ronda, najlepiej turbinowego:


Trwa opracowywanie dokumentacji projektowej rozbudowy skrzyżowania. Najprawdopodobniej prace przy jego przebudowie rozpoczną się w przyszłym roku. Zgodnie z zapowiedzią Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie, pracę mogą potrwać od 4 do 5 miesięcy, jednak czas ich trwania zależy od kilku czynników takich jak np. warunki atmosferyczne czy wybór wykonawcy. Jak zaznaczył zastępca dyrektora ds. inwestycji MZDW w Warszawie – Mariusz Kozera, ma on nadzieje, że do 1 września następnego roku zakończy się przebudowa skrzyżowania ulic Szosa Jadowska i Al. Niepodległości w Wołominie.

 

Komentarze