STOP leśnym kidnaperom – nie zabieraj zwierząt z lasu

Młode dziki, fot: fotolia.com

Spacerując wiosną po lasach oprócz rozkwitającej roślinności można również spotkać młode zwierzęta. Pamiętajmy, że maluchy nie zostały porzucone, a ich matki czekają w pobliżu.

Wiosna dla większości gatunków to okres rozrodczy. Na przełomie marca i kwietnia pojawiają się w lesie  m.in. młode zające oraz dziki. Na młode dziki, zwane pasiakami, już od jakiegoś czasu można się natknąć w lasach. W pierwszych dniach życia młode są nieporadne, dlatego ich matki – lochy tak uważnie pilnują potomstwa.

Znalezienie „osamotnionych” pasiaków wcale nie oznacza, że zostały opuszczone. Dziki mają dobrze rozwinięty instynkt macierzyński. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że maleństwo jest opuszczone, to locha bacznie je obserwuje. W razie zagrożenia zaatakuje potencjalnego intruza. Często może  to być człowiek spacerujący po lesie, który znajdzie się zbyt blisko potomstwa.

Należy pamiętać, że zwierzęta leśne to zwierzęta dzikie, których nie wolno dotykać, kiedy matki poczują zapach człowieka na swoim potomstwie mogą je porzucić.

Pamiętajmy, że młode choć wyglądają bardzo niepozornie, są bronione przez dorosłe osobniki. Spotkanie z nimi może się okazać dla człowieka bardzo niebezpieczne.
Natomiast należy poinformować miejscowego leśniczego o rannym  lub chorym zwierzęciu zauważonym w lesie.

Zgodnie z ustawą Prawo łowieckie zakazane jest chwytanie i przetrzymywanie dzikich zwierząt. Pamiętajmy! Najlepszym środowiskiem dla dzikich zwierząt jest las, w którym znajdują zarówno odpowiednie pożywienie, jak i bezpieczeństwo.

źródło: lasy.gov.pl