Terytorialisi z Zegrza podnoszą swoje umiejętności

Skubianka, Szkolenie rotacyjne (walka wrecz, UTM, bytowanie), fot. DWOT

W miniony weekend w WOT szkoliło się 6,5 tysiąca żołnierzy, wśród nich terytorialsi z zegrzyńskiego batalionu lekkiej piechoty, którzy doskonalili swoje umiejętności na poligonie Skubianka.

W celu skutecznej obrony swojego terenu żołnierze z 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza będącego integralną częścią 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach co miesięcznych szkoleń rotacyjnych odbyli dobowe ćwiczenia na poligonie w Skubiance. Cykliczne „rotacje” rozwijają już posiadane przez żołnierzy umiejętności i kompetencje niezbędne do funkcjonowania formacji zarówno w czasie pokoju jak i konfliktu militarnego. Wszystko w myśl zasady – “Praktyka Czyni Mistrza”.

Reklama

Pod okiem doświadczonych instruktorów żołnierze doskonalili umiejętności walki wręcz z elementami zagrożenia bronią krótką, dzięki czemu uczyli się nie tylko samoobrony, ale przede wszystkim kontroli nad emocjami i analizy swojego działania w sytuacjach zagrożenia. Nieodzowną częścią każdych ćwiczeń jest medycyna pola walki, dlatego i tym razem szkolenie zawierało jej elementy. Żołnierze uczyli się jak prawidłowo używać stazy taktycznej czy też sposobu bandażowania ran odniesionych na polu walki. Na innych punktach nauczania żołnierze doskonalili umiejętności oceny odległości czy zakładania baz tymczasowych. Żołnierze ćwiczyli także przekraczanie stref potencjalnie niebezpiecznych czyli duże otwarte tereny, drogi i ścieżki, obserwację i skryte podejście do wyznaczonego punktu.

Podczas szkolenia wykorzystano zestawy konwersyjne UTM (Ultimate Training Munition) do karabinków MSBS Grot pozwalających na wprowadzenie jeszcze większego realizmu do szkolenia wojska.
Zostań jednym z nas i razem z nami buduj systemu bezpieczeństwa naszego kraju!

Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-55 lat w korpusie szeregowych, lub 18-63 lata w korpusie oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl), który pomoże w procedurze rekrutacyjnej. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć również na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/

Kolejne szkolenie, zarówno dla nowych ochotników jak i rezerwistów z rejonu północnego Mazowsza rozpocznie się 13 maja w Ciechanowie.